Pazar , 12 Mart 2023

Hafta Hafta Bebek Gelişimi – 4. Ay

Haber Aboneliği

Bebek Gelişimi 4. Ay 1. Hafta

DİLİN HAYATTAKİ ROLÜNÜ ANLAMAYA BAŞLADI Araştırmalar, bebeklerin bu dönemde anadillerini oluşturan temel sesleri anlayabildiklerini göstermiştir. Şuanda itibaren 6. aya kadar bebeğinizin bazı vokal sesleri çıkarabilme yeteneği gelişecektir. Bu da şu demek oluyor ki hayalini kurduğunuz anne yada baba kelimesi her an gelebilir. Çocuk gelişim uzmanları bebeklerin bu dönemde size söylediği anne baba kelimeleriyle sizi bağdaştırmadıkları söyleseler de bebeğinizin ağzından o ... Devamını Oku »

Bebek Gelişimi 4. Ay 2. Hafta

YEME SIKLIĞI AZALIYOR Bebeğinizin midesi biraz daha büyüdüğü için doyduğu zaman eskisi kadar çabuk acıkmayacaktır. Günde 4-5 kez acıkacaktır,  aslında sadece anne sütü almadığı sürece günde 6 ile 8 kez arası yemek isteyecektir. Bebeğiniz doğduğu günün kilosundan 2 misli daha ağır şuan ve kilo almaya devam edecektir. Artık sütünüzün içeriği de değişti. Bebeğinizin şuan ki ihtiyaçları olan yağlar ve vitaminler ... Devamını Oku »

Bebek Gelişimi 4. Ay 3. Hafta

AĞIZ DOLUSU KAHKAHALAR Bebeğiniz için hala en etkin iletişim yolu ağlamak olsa da,  bu 5. ay içinde bebeğinizin mizah duygusu da gelişmektedir. Battaniyenin altından aniden çıkarttığınız eliniz yada bir kutunun içine sokup çıkardığınız bir oyuncak ona kahkahalar attırabilir. Onu fazla ürkütmemek koşuluyla tabi ki. Bebeğinizi ona yapacağınız komikliklerle yada surat hareketlerinizle güldürmeye yada kahkaha atmaya teşvik edin. Bebekler değişik sesler ... Devamını Oku »

Bebek Gelişimi 4. Ay 4. Hafta

GÜZEL GÜZEL OTURMALAR Bebeğinizin fiziksel gelişimi şimdi daha da hızlı ve sert olmaya başladı. Sırtüstü yatarken siz onu kaldırmaya yanaştığınızda başını ve omuzlarını kaldıracaktır. Onu karınüstü yatırdığınızda kollarını ve bacaklarını uzatacak ve sırtını gerdirecektir. Bu hareket onun boyun kaslarının gelişimi ve dolayısıyla oturduğunda kafasını kontrol edebilmesi için çok faydalıdır. Birkaç hafta öncesine kadar bebeğinizi oturtmaya çalıştığınızda başı,  kollarının ve omuzlarının ... Devamını Oku »