Pazar , 12 Mart 2023
Bebek Gelişimi 4. Ay 4. Hafta

Bebek Gelişimi 4. Ay 4. Hafta

GÜZEL GÜZEL OTURMALAR

Bebeğinizin fiziksel gelişimi şimdi daha da hızlı ve sert olmaya başladı. Sırtüstü yatarken siz onu kaldırmaya yanaştığınızda başını ve omuzlarını kaldıracaktır. Onu karınüstü yatırdığınızda kollarını ve bacaklarını uzatacak ve sırtını gerdirecektir. Bu hareket onun boyun kaslarının gelişimi ve dolayısıyla oturduğunda kafasını kontrol edebilmesi için çok faydalıdır.

Birkaç hafta öncesine kadar bebeğinizi oturtmaya çalıştığınızda başı,  kollarının ve omuzlarının arkasına düşüyordu. Şimdi onu yukarı kaldırdığınızda,  bunu anlıyor ve başı vücuduyla beraber yukarı kalkıyor. Dahası bebeğinizin omurgası güçleniyor ve bu durum onun ellerini etrafta serbestçe dolandırıp desteksiz oturmasını sağlayacaktır. Artık istediği nesneye uzanabilir.

Sırt ve boyun kaslarının onu dik tutacak kadar güçlenmesiyle bebeğiniz artık tepetaklak olmamak için bacaklarını nereye koyacağını kestirmeye başladı. Artık emekleye,  sonrasında ayakta durmaya ve yürümeye geçmeye hazır hale geliyor. Sizin desteğiniz olmadan oturacağı ana kadar onu koltuğunuzun köşesine yaslayabilirsiniz.

BA BA BA BA BA BA BA…

Bebeğiniz dil repertuarına yeni sesler ekliyor ve konuşması sanki bozulmuş kaset gibi gelebilir. Bu dönemde bebeğiniz bir şeyi yapmaya başladı mı,  defalarca kez onu tekrar eder bu çok normaldir çünkü bebekler bir harekette ustalaştıktan sonra diğerine geçerler. Ondan aynı sesleri sürekli duymanız sizi sıkabilir ancak sabretmeye başlasanız iyi olur çünkü ileride bitmek tükenmek bilmeyen ‘’hayır’’ları ve ‘’ama neden’’leriyle karşı karşıya kalacaksınız.

Bebeğiniz aynı zamanda siz konuşurken sizin ağız hareketlerinizi izler ve taklit etmeye çalışır,   m ve b gibi sessiz harfleri çıkarmaya çalışır.

HUZURLU UYKULAR

Bebeğinizi alıştıracağınız bir uyuma seramonisi ( banyo yaptırmak, hikaye anlatmak gibi) onun kolayca uykuya dalmasını sağlayabilir. Aslında onu uykuya götürecek şu sıralamayı uygulamanız iyi bir fikir olabilir. Karnını doyurun, banyo yaptırın, pijamalarını giydirin, bir oyun oynayın, kitap okuyun, bir şarkı mırıldanın ve onu yatağına bırakın.

Bu sıralama bebek tarafından da sevilerek yapılırsa,  ikiniz içinde iyi bir bağ ve rahatlama olur. Bu sıralamayı eşinizle değiş tokuş yaparak da yapabilirsiniz. (Siz banyosunu yaptırır,  eşiniz de kitabını okur) ya da  bir gün biriniz diğer gün diğeriniz bu işlemleri yaparak bebeğinizi uyutabilir.