Cumartesi , 11 Mart 2023
Bebek Gelişimi 4. Ay 1. Hafta

Bebek Gelişimi 4. Ay 1. Hafta

DİLİN HAYATTAKİ ROLÜNÜ ANLAMAYA BAŞLADI

Araştırmalar, bebeklerin bu dönemde anadillerini oluşturan temel sesleri anlayabildiklerini göstermiştir. Şuanda itibaren 6. aya kadar bebeğinizin bazı vokal sesleri çıkarabilme yeteneği gelişecektir. Bu da şu demek oluyor ki hayalini kurduğunuz anne yada baba kelimesi her an gelebilir. Çocuk gelişim uzmanları bebeklerin bu dönemde size söylediği anne baba kelimeleriyle sizi bağdaştırmadıkları söyleseler de bebeğinizin ağzından o kelimeleri duymak çok heyecan verici olacaktır.

Bebeğinizin iletişim kurma çabalarında onu daha da cesaretlendirmek için onun çıkardığı sesleri de ekleyip ona karşılık verebilirsiniz. O da sizi taklit etmeye çalışabilir. Ona mesela BA dediğinizde, tekrarlamaya çalışabilir.

Bebeğiniz sesler çıkarırken yada size cevap vermeye çalışırken ona karşılık vermeniz,  ona dilin önemini anlamasına yaracaktır. Neden-sonuç ilişkisini anlamasına yardım edecek aynı zamanda kendine güven duymasını sağlayacaktır. Konuştuğunda bir şeyleri değiştirdiğini fark edecektir.

Çıkardığı sesleri anlamlandırıp ona cevap verin, mesela BA dediyse,  siz ‘’evet bu bir balon ‘’ diyelirsiniz. Sonra o da artık balon diyecektir.

KATI GIDA İÇİN DOĞRU ZAMAN MI ?

İlk 4-6 ay arası bebeğiniz ihtiyaç duyduğu tüm besin ögelerini anne sütünden yada formül sütten almaktadır. Yinede bazı aileler bebeklerini bu dönemde katı gıdaya geçirmek isterler.
Bebeğinizin hazım sistemi gelişti ve artık dil itme refleksi kayboluyor bu yüzden şuan da püre yada bebek bisküvisi gibi  şeyler yedirmeye çalışmak mantıklı görünebilir ancak beklemek için bazı nedenler de var.

Katı gıdaya başlamak sonraları olası alerjik reaksiyonları azaltabilir ve bebeğinizin anne ve formül sütü alımını azaltır. Eğer katı gıdaya geçmesinin bebeğinizi gece boyunca daha rahat uyutacağını düşünüyorsanız, araştırmalar bunu aksini söylüyor.

Yinede bebeğinizi katı gıdaya başlatmak istiyor ancak kararsız kalmışsınız,  en yakındaki sağlık danışmanına danışınız.