Cumartesi , 11 Mart 2023
Bebek Gelişimi 4. Ay 2. Hafta

Bebek Gelişimi 4. Ay 2. Hafta

YEME SIKLIĞI AZALIYOR

Bebeğinizin midesi biraz daha büyüdüğü için doyduğu zaman eskisi kadar çabuk acıkmayacaktır. Günde 4-5 kez acıkacaktır,  aslında sadece anne sütü almadığı sürece günde 6 ile 8 kez arası yemek isteyecektir.

Bebeğiniz doğduğu günün kilosundan 2 misli daha ağır şuan ve kilo almaya devam edecektir. Artık sütünüzün içeriği de değişti. Bebeğinizin şuan ki ihtiyaçları olan yağlar ve vitaminler sütünüzde şuan bulunmaktalar.

Bebeğinizin bir büyük insan gibi yeme alışkanlığı edinmesini beklemeyin, şuan her şey onun dikkatini dağıtabilmektedir. Onu besleme işi biraz daha zorlaşabilir, özellikle bir şeye bakarken yada o bir ses duyduğunda ve onu cevaplamaya çalıştığında. Bu yüzden onun dikkatini çekecek şeylerin olmadığı sakin bir odada onu besleyin.

TEK BAŞINA OYUN

Bebeğiniz artık elleriyle ve ayaklarıyla birkaç dakikalığına da olsa oynayabilir. Bir hareketi defalarca yapar ki sonucunu aynı görerek emin olmak ister. Daha sonra hareketleri biraz değiştirip sonucun farklılığını görmek ister.

Uyandığında yatağında sessizce kendi kendine oynar bu anlarda yinede ona dikkat etmenizde fayda var. Artık gazete okuyamaya tekrar başlayabilirsiniz,  en azından başlıklarını.