Cuma , 10 Mart 2023
Bebek Gelişimi 4. Ay 3. Hafta

Bebek Gelişimi 4. Ay 3. Hafta

AĞIZ DOLUSU KAHKAHALAR

Bebeğiniz için hala en etkin iletişim yolu ağlamak olsa da,  bu 5. ay içinde bebeğinizin mizah duygusu da gelişmektedir. Battaniyenin altından aniden çıkarttığınız eliniz yada bir kutunun içine sokup çıkardığınız bir oyuncak ona kahkahalar attırabilir. Onu fazla ürkütmemek koşuluyla tabi ki.

Bebeğinizi ona yapacağınız komikliklerle yada surat hareketlerinizle güldürmeye yada kahkaha atmaya teşvik edin. Bebekler değişik sesler duymaktan hoşlanırlar ve bunun için özel oyuncaklara ihtiyacınız yok. Dilinizle yapacağınız sesler,  ıslığınız yada çıkaracağınız hayvan seslerinden çok hoşlanacaktır.

NESNELERİ KEŞFETME ZAMANI

Bebeğinizi nesnelerle oynamaya ve onları tanımaya teşvik edin. Temiz bir bezini eline verdiğinizde,  onu emmeye,  tutmaya ve elinde buruşturarak çıkardığı sesleri duymaya çalışır.
Eline bir çıngırak verin ve salladığında çıkardığı sesten hoşlanacağını göreceksiniz. Oyun halıları yada benzer oyuncaklar bebeğinizin bu safhadaki gelişimi için iyi birer seçimdir. Bebeğiniz onunla,  dokunduğunda hareket eden yada  ses çıkaran oyuncakları sayesinde neden sonuç ilişkisini kavrayacaktır.

RENKLERİ AYIRMA ZAMANI

Bebekler doğduklarında renkleri görürler ancak benzer renkleri ayırt etmede zorlanırlar(kırmızı ve turuncu gibi)Birbirinden farklı renkleri ayırt edebilirler(kırmızı,  yeşil,  sarı gibi)Sonuç olarak bebeklerin siyah ve beyaz gibi zıt renk birliktelikleri dikkatini çeker.

Bebeğiniz bu döneminde benzer renkleri de ayırt etmeye başlıyor bu yüzden ona renkli kitaplar,  oyuncaklar ve giysiler göstererek renk fark etme algısını geliştirin.