Cumartesi , 11 Mart 2023
Bebek Gelişimi 5. Hafta

Bebek Gelişimi 5. Hafta

BAŞLAR YUKARI !

Bebeğinizin boyun kasları güçleniyor ve böylece kafasını kısa sürelerle dik tutabilecektir. Karınüstü yatarken bunu bir süreliğine yapabilir mesela başını sağa sola çevirebilir. Oto koltuğunda yada ana kucağında iken de  bunu yapabilir.

İLK GERÇEK GÜLÜCÜKLER

Tüm kültürlerde, gülümseme aynı zamanlara denk gelir bu yüzden bebeğinizin, onunla ilgilendiğiniz tüm sevgi dolu anlar için size verdiği, neşeli ve dişsiz bir ‘’ senin için anneciğim’’gülümsemesine hazır olun. Uykusuz geçen bir gecenin ardından bu sizin kalbinizi yumuşacaktır.

İstanbul, Merter’den, Muzaffer Şencan bey, işyerinde tüm gün çalışıp yorulduktan sonra birde trafikle baş etmenin verdiği sıkıntının ardından evine gelip, eşinin biraz bakması için kucağına verdiği 6 haftalık kızı Duru’nun kendisine bakıp gülümsemesi karşısında gözyaşlarını tutamadığını ve ‘’beni tanıyor’’diye düşünüp o an tüm sıkıntısını unuttuğunu söylüyor.

MIŞIL MIŞIL UYKU

Bebeğiniz  gecede daha fazla uyumaya başlayabilir(4 ile 6 saat arası) bazen bu 6 haftalık ve 6 aylık arasındaki süreçte olur. Bu durum geniş bir çerçevedir, bebeğinizin gelişimi ve huyuna göre değişir. Çoğu uzman, bir bebeği henüz uyumadan ama uykusu geldiği bir anda yatağına yatırmayı tavsiye ediyor. Bu işlem, bebeğe kendi kendine uykuya dalabilmesini öğretmede yardım eder. Bu beceri sayesinde, bebeğiniz gece uyandığında kendi kendisine uykuya dalmayı rahatça başarır. Bebeğinize bunu erken dönemde öğretirseniz, ileride bir uyku düzeni oluşturması daha kolay olacaktır. Çünkü biraz daha büyüdüğünde uyutmak için rahatlatıcı banyolar, masajlar ve uyku hikayeleri anlatamanız gerekecek.