Cumartesi , 11 Mart 2023
Bebek Gelişimi 7. Hafta

Bebek Gelişimi 7. Hafta

ERİŞMEYE BAŞLIYOR

Bebeğiniz şuan dünyayı eline almaya hazır. İlk günlerinde bebeğiniz nesneleri otomatik ve içgüdüsel olarak tutuyordu ve tam olarak kavramak istesede bunu devam ettiremiyordu. Hala istediği nesneyi tam olarak yakalayamasa da, eline verdiğiniz şeyi elinde tutabilir. Bir şeyi eliyle kavradığında da devamını kolay kolay getiremeyebilir. Nesnelere vurmaya başlayacaktır bu yüzden  potensiyel tehlikeleri uzak tutun. Bebeğiniz kucağınızdayken sıcak içecekleri ve sivri keskin nesneleri tutmayın.

ÖĞRENMEYE ŞİMDİ BAŞLIYOR

Bazen bebeğinizin sessizce etrafı izlediğini fark edeceksiniz. Bu zamanlarda bebeğiniz öğrenme aşamasındadır. Bebeğinizin beyni ilk 3 ayda 5 santimetre büyüyecek !

Bebeğinizin bu sessiz anlarını ona konuşarak, ona şarkı söyleyerek yada duvardaki resimleri ona anlatarak kullanabilir, onun gelişimine yardım edebilirsiniz. Size henüz cevap veremeyecek ama her halukarda bir şeyler öğrenecektir.

Hissetmesini geliştirmek için yeni kumaşlara dokundurabilir, görmesi için yeni şekiller gösterebilir ve duymasını geliştirmek için yeni sesler dinletebilirsiniz. Banyo olacağı anlar bile onun için birer öğrenme safhası olabilir.

GÖZLERİYLE NESNELERİ TAKİP EDEBİLİYOR

Doğumdan sonra kısa periyodlarla yapabildiği bir durum olarak bebeğiniz artık, iki gözüyle nesneleri daha iyi takip edebiliyor ve hareketli şeyleri gözleriyle daha iyi yakalayabiliyor. Mağazalar oyuncaklarla dolu ama siz onun takip mekanizmasını günlük nesnelerle bile geliştirebilirsiniz.Çıngırağını yada parlak plastik bir kepçeyi  onun önünde sağa sola oynatabilirsiniz. Sonrada aşağı yukarı oynatın. Her ne kadar bebeğiniz nesnelerin aşağı yukarı hareketlerini bir 3 ay daha düzgünce takip edemese ve çapraz hareketlerini 6. Aya kadar izleyemese de bu hareketler onun dikkatini çekecektir. Yüzünüze ona yaklaştırıp başınızı aşağı yukar. Gözlerini sizinkilere kilitleyecektir.