Pazar , 12 Mart 2023
Bebek Gelişimi 3. Ay 4. Hafta

Bebek Gelişimi 3. Ay 4. Hafta

YUVARLANMA İÇİN YENİ TAKTİKLER

Bebeğinizi yüzüstü yatırdığınızda başını kaldıracak ve elerliye destek alarak omuzlarını yükseltecektir. Bu ufak itmeler onun kaslarının güçlenmesine yardım eder ve etrafını farklı açılardan izlemesine olanak sağlar. Sırtüstü yatarken yüzüstüne yada tam aksini yaparak sizi ve kendini şaşkınlığa uğratabilir.

Ona bu yeteneğini geliştirmesi için şu oyunu oynayın:Bir oyuncağı,  onun yuvarlanacağı yöne doğru oynatın o dönmeye uğraştıkça alkışlayın ve gülümseyin. Onun yuvarlanmaktan korkmaması için sizin bu desteğinize ihtiyacı olabilir.

ARTIK KİŞİLER KONUSUNDA DAHA SEÇİCİ

Artık bebeğiniz varlığınıza cevap verir. Sesinize,  yüz hareketlerinize ayaklarıyla ve kollarıyla hareketler yaparak tepki verir. Artık ilk tanıştığı herkese gülen bebeğiniz yavaş yavaş daha seçici olmaya başladı. Kalabalık ortamlarda yada onun yabancı olduğu kişilerin arasında kendisini güvende hissedebilmesi için ona zaman verin.

Yabancı kişilerin yanında yada siz onu bir bakıcıya bıraktığınızda ilk başta biraz huzursuz olacaktır bu yüzden bi süre yanında olup onlara ısınmasını bekleyin.

Kollarınızda güvende olmasına rağmen bebeğiniz, yinede diğer insanlarla etkileşimde olmak ister özellikle sesler çıkaran hareketli çocuklarla. Onlar bir bebeğe göre eğlenceli ve ebat olarak büyüklerden daha uygundur.