Cumartesi , 11 Mart 2023
Bebek Gelişimi 3. Ay 1. Hafta

Bebek Gelişimi 3. Ay 1. Hafta

SENİ TANIYORUM ANNE !

Bebeğiniz ilk doğduğu günlerde bile sizin annesi olduğunuzu seçebilmesine rağmen bu haftalarda artık bunu size gösterebilmektedir. Bu haftadaki bebeklerin yarısı,  aileden tanıdığı kişileri gördüğünde gözle görlebilen tepkiler verir. Yabancı birilerini gördüğünde hala onlara gülmeye devam ederler,  özellikle onunla konuşulduğunda yada doğruca gözlerine bakıldığında. Ancak artık aileden kişileri seçmeye başlar ve onları tercih eder.

Bebeğiniz bu hafta sessiz kalabilir,  sizinle göz teması kurabilir yada bulunduğu odada sizi arar ve bulduğunda heyecanla kollarını açar yada size gülümser. Kokunuz ona rahatlık ve güven verir.
Bebeğinizin beyin gelişimi bu hafta,  davranışlarında da gözlemlenebilecek kadar bir sıçrama yapar. Dış dünyaya daha uyumlu ve etrafında olup bitenlere karşı daha hassaslaşmıştır.
Beyninin el-göz koordinasyonu ve nesneleri tanımasını sağlayan kısmında çok hızlı bir gelişme olmaktadır. Duyma, konuşulan dil ve koku alma becerisi de daha duyarlı ve hızlı olmuştur. Bugünlerde bebeğiniz sizin sesinizi duyduğunda, dosdoğru size bakar ve sesler çıkararak size cevap vermeye çalışır.

ERKEN DİL EĞİTİMİ

Araştırmalar, kendileriyle konuşulan bebeklerin, ileride yaşıtlarına göre daha yüksek IQ ve daha geniş bir dilbilgisine sahip olduklarını göstermekdir bu yüzden bebeğinizle hemen iletişime geçin. Temel kelimeleri içeren bir kaynak oluşturmaya çalışın.

Onunla yürüyüşe çıktığınızda ona etrafı anlatın, girdiğiniz dükkanları tanıtın içindekileri tarif edin. Bebeğiniz size cevap veremese de tüm bilgileri,  hızlıca gelişen hafızasında depolayacaktır.
Evinizde 2 dil konuşuluyorsa  bebeğiniz her iki dili de düzenli olarak duyabilme şansına sahip olacaktır. Başlarda bebeğinizin sözel becerisi geride gibi görünebilir,  endişelenmeyin sonraları bu mesafeyi kapatacak ve aynı zamanda geniş bir dil becerisine sahip olacaktır.