Cuma , 10 Mart 2023

Hafta Hafta Bebek Gelişimi – 3. Ay

Haber Aboneliği

Bebek Gelişimi 3. Ay 1. Hafta

SENİ TANIYORUM ANNE ! Bebeğiniz ilk doğduğu günlerde bile sizin annesi olduğunuzu seçebilmesine rağmen bu haftalarda artık bunu size gösterebilmektedir. Bu haftadaki bebeklerin yarısı,  aileden tanıdığı kişileri gördüğünde gözle görlebilen tepkiler verir. Yabancı birilerini gördüğünde hala onlara gülmeye devam ederler,  özellikle onunla konuşulduğunda yada doğruca gözlerine bakıldığında. Ancak artık aileden kişileri seçmeye başlar ve onları tercih eder. Bebeğiniz bu hafta ... Devamını Oku »

Bebek Gelişimi 3. Ay 2. Hafta

EL, KOL VE BACAK KOORDİNASYONU GELİŞİYOR Bebeğiniz kollunu sallayabilir ve bacağını çekip itebilir. Onun kalça ve diz eklemleri esnekleştikçe,  tekmeleri daha güçlü olacaktır. Onu ayağının üstüne kaldırırsanız ayağıyla yere bastırdığını fark edeceksiniz. Bebeğiniz iki elini birleştirebilir ve parmaklarını açıp kapatabilir. Onun el-göz koordinasyonunu geliştirmek ve onu yüreklendirmek için bir oyuncağı ona doğru tutup, ona erişmeye çalışmasını sağlayın (Evet bir oyuncağa ... Devamını Oku »

Bebek Gelişimi 3. Ay 3. Hafta

UYUKLAMALAR Bebeğinizin uyku düzeni sonunda belli olmaya başladı ve siz de biraz düzene girdiniz. Çoğu 4 aylık bebek gecede 6 saat kesintisiz uyur,  bazıları ise beslenmek için arada uyanır. Bazı bebeklerse 6 aylık oluncaya kadar ve daha sonra bile gece boyunca uyurlar. Şimdilik gün içinde iki kez uyuması normaldir. ÇEVRESİYLE ETKİLEŞİME BAŞLADI Bebeğiniz artık etrafının farkına varmaya başladı. Herşeye büyük ... Devamını Oku »

Bebek Gelişimi 3. Ay 4. Hafta

YUVARLANMA İÇİN YENİ TAKTİKLER Bebeğinizi yüzüstü yatırdığınızda başını kaldıracak ve elerliye destek alarak omuzlarını yükseltecektir. Bu ufak itmeler onun kaslarının güçlenmesine yardım eder ve etrafını farklı açılardan izlemesine olanak sağlar. Sırtüstü yatarken yüzüstüne yada tam aksini yaparak sizi ve kendini şaşkınlığa uğratabilir. Ona bu yeteneğini geliştirmesi için şu oyunu oynayın:Bir oyuncağı,  onun yuvarlanacağı yöne doğru oynatın o dönmeye uğraştıkça alkışlayın ... Devamını Oku »