Cuma , 10 Mart 2023
Bebek Gelişimi 3. Ay 3. Hafta

Bebek Gelişimi 3. Ay 3. Hafta

UYUKLAMALAR

Bebeğinizin uyku düzeni sonunda belli olmaya başladı ve siz de biraz düzene girdiniz. Çoğu 4 aylık bebek gecede 6 saat kesintisiz uyur,  bazıları ise beslenmek için arada uyanır. Bazı bebeklerse 6 aylık oluncaya kadar ve daha sonra bile gece boyunca uyurlar. Şimdilik gün içinde iki kez uyuması normaldir.

ÇEVRESİYLE ETKİLEŞİME BAŞLADI

Bebeğiniz artık etrafının farkına varmaya başladı. Herşeye büyük bir merakla bakmaya başladı, hatta kendi yansımasına bile. Önüne kırılmayacak bir ayna tutun yada siz aynada kendinizle ilgilendiğinizde onuda yanınıza oturtun ve seyretmesini izleyin. Bebekler 1 yaşından sonra aynada baktıklarının kendileri olduğunu anlarlar ama yinede siz bebeğinizi sık sık aynada seyrettirin. Aynada yansıyan yüz ona ilginç gelecektir ve hatta ona sesler çıkaracak ve konuşmaya çalışacaktır.

Bebeğiniz artık sesinizi duyduğunda parmağını yada sütünü emmeyi durdurur. Ona onun çıkardığı gibi sesler çıkarmanız, evle ilgili şeylerden bahsetmeniz onunla bağınızı güçlendirdiği gibi onu konuşması içinde yüreklendirir. Size nasıl cevap vereceğini izleyin.

Bebeğiniz artık etrafına daha tepkili olmaya başladı. Gülümsüyor ve sesler çıkarıyor. Siz asıl onu birde kahkaha atarken görün. Kendinizi gülmekten alamayacaksınız.
Arkadaşlarınızla birlikte sohbet ederken, bebeğinizi de yakınınıza alın ki insanlar arasındaki sesli etkileşiminden duyarak yararlansın.

Artık diğer bebeklerin,  çocukların yada hayvanların hareketlerini izlemekten de hoşlanmaktadır, ama siz mutlaka yanlarında olun ki birbirlerine herhangi bir zarar vermesinler.

DİKKAT KAPABİLİR !

Artık bebeğinizin ulaşabileceği her şey onun için çantada keklik. Bu aralar kavrama becerisini geliştirdiği için ona tutacağı ilginç şeyler verin. Yumuşak oyuncak hayvanlar, plastik yada lastik halkalar ( iki eliyle tutabilsin diye ) hafif çıngıraklar bunlardan bazıları.

Bebeğiniz bazen sıkça sağ elini kullanırken sonra da sıkça sol elini kullanmaya başlayacaktır ama şuan onun sağlak mı yoksa solak mı olduğunu söyleyemeyeceksiniz çünkü bu durum 2 ile 3 yaş civarında kesinleşir.