Pazar , 12 Mart 2023
32. Ay

32. Ay

Çocuğunuzun diğer insanlarla iletişimi gün geçtikçe ilerledikçe, konuştuğu insanlara göre konuşması da çeşitlenecektir. Dahası bir yetişkin ya da bir arkadaşıyla konuşurken ki ses tonu ve kelimeleri farklı farklı olabilmektedir. Yaşıtlarıyla konuştuğunda daha basit bir dil kullandığını fark edebileceksiniz.

Çocuğunuz tek başına bir işi halletmeye kalktığında ona yardım etmeden duramıyor olabilirsiniz. Sakin olup beklemeye çalışın. Ellerini yıkarken banyo ıslanabilir ya da odası karışabilir ancak onun bir işi tek başına bitirebilmesinin kendisine vereceği özgüven her şeyden önemlidir.

Çocuğunuzun tuvaleti kullanmayı öğrenebilmesi için, siz ya da eşiniz tuvaletini yaparken izlemesi ona yol gösterebilir. Ayrıca lazımlığına tuvaletini yaptıktan sonra lazımlığı nasıl klozete boşalttığınızı da göstererek tuvaletinin nereye gittiğini anlamasına yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun kullanmaya başlayacağı klozetin onun rahatça oturabileceği bir klozet olmasına ya da klozet üstüne konan çocuk oturmalığı kullanmaya özen gösteriniz.