Cumartesi , 11 Mart 2023
31. Ay

31. Ay

Çocuğunuz bu yıl bütün sözcükleri içine biriktirmekle meşgul. En favori sözcük ise ‘hayır’. Hayır sözcüğünün cazibesi nereden geliyor ? Okulöncesi çocuklar kendi özel alanlarını keşfediyorlar ve ‘hayır’ sözcüğü onlara kendi fikirlerini beyan edebilmeleri için çok kullanışlı bir sözcük gibi geliyor ( evet demek istedikleri zamanlarda bile hayır dedikleri olabilir).

Henüz konuşmayı ilerletememiş çocuklarda ‘hayır’ sözcüğü en kızgın ya da kendilerini ifade edemedikleri zamanlarda kullandıkları bir kurtarıcı yerine geçebilmektedir. Okulöncesi çocuğunuz eğer bağırarak ve sert bir şekilde hayır derse sizin dikkatinizi daha çekebileceğini ve daha istediğini yaptırabileceğini düşünür.

Çocuğunuzun yapmasını istediğiniz durumlarla ilgili ona seçenekler sunmanız, ondan duyacağınız hayır sayısını azaltabilir. Ona; cevap verirken daha sakin davranabileceğini, cevaplar arasında hayır olduğunu ve onun tam tersinin evet olduğunu, ancak ortada da bir sözcük bulunduğunu ve bunun ‘belki’ sözcüğü olduğunu anlatabilir. Arada ‘belki’ diyebileceğini söyleyebilirsiniz.

Yaşamınız

Çocuğunuzu beşikten normal yatağa geçirmeye çalışmanız yeni bir dönem başlatmış ve sizin yatağınıza gece ziyaretleri yapmasına yol açmış olabilir. Onun yatağına alışmasını istiyorsanız, onu nazikçe yatağına götürmeli, sıcak bir iyi geceler öpücüğü vermeli, bir gece lambası açık bırakmalısınız.

Uyandığı anlarda çok uzun ve duygusal konuşmalar yapmamalısınız. Onun yatağını benimseyinceye kadar bu durumu tekrarlamanız gerekebilir. Anahtar kelime her zaman ‘ tutarlılıktır’.