Pazar , 12 Mart 2023
25. Ay

25. Ay

Okulöncesi çocuğunuzun gelişen hayal dünyası onun en eğlenceli yönlerinden biridir. Tabi korktuğu anlar dışında. 2 yaş çocukları gözlerinin önünde olup bitenleri ardındakilere ilişkin kafalarında büyüyen imajlar onlarda isteksizlik yaratabilir. Bir de bunlara bazı çocuklarda olan yabancı korkusu ve eski deneyimlere dair korkular eklenince (aşı olduğu gün gibi) durum sizin için biraz can sıkıcı olabilir.

Doktor korkusuyla başa çıkabilmenin bir kaç yolu:

  • Doktora giderken yanınızda oyuncak doktor aletlerinizi ve hasta olduğunu varsaydığınız oyuncak ayısını da alarak doktorculuk oynayabilirsiniz.
  • Çocuğunuza, hastaneye gidince neler olacağını anlatabilirsiniz.’’Önce bir sandalyeye oturacağız ve doktor gelene kadar kitabımızı inceleyeceğiz’’ gibi.
  • Mümkünse çocuğunuz muayene ya da aşı olurken onu kucağınızda tutun.
  • Ona asla yalan söylemeyin. Aşı canını hiç yakmayacak gibi. Bir miktar canının yanabileceğini ama hemen geçeceğini söyleyebilirsiniz.
  • Çocuğunuza gerçek olmayacak sözler vermeyin. Aşı olmayacaksın gibi. Doktor uygun görürse aşı olabileceğini söylemelisiniz.
  • Onun karşısında endişeli ya da üzgün durmayın. 2 yaş çocukları insan yüzleri ve beden dilinden anlayabilmektedirler.

Çocuğunuz sizin limitlerinizi test etmeye çalışıyorsa, bu iyi bir durum. Sınırların ne olduğuna dair sonsuz keşfetme isteği onların neyin kabul edilip neyin edilmeyeceğini anlamalarına yardım eder. Çoğu ebeveyn çocuğuna hayır demekten çekinir ancak hayır kelimesi önemli ve gerekli bir kelimedir. Bu yaştaki çocuğunuz ona açıklamazsanız neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayamaz.

Unutmayın ki çocuğunuz neden çok fazla oyuncak almamanız gerektiğini ya da arkadaşına vurmasının yanlış olduğunu geniş açıklamalarla anlayamaz. Ona bu davranışların doğru olmadığına dair kısa ve net mesajlar vermelisiniz. Ses tonunuz kararlı ancak sıcak ve yüreklendirici olmalı. Sabır en yakın arkadaşınız olmalı.