Cuma , 10 Mart 2023
2 Yaşla Beraber

2 Yaşla Beraber

2 yaş çocuğunuz her şeyini hareketleriyle ifade eder. Onun duygusal durumunu pek tahmin edemeyebilirsiniz. Duygularını dışa vurması iyi bir durumdur, üzgün olsa bile. Bu nedenle onun üzgün ya da sinirli anlarında panik yapmanıza gerek yoktur.

Zaman zaman herkes gibi üzgün olmasına izin vermelisiniz. Bu hayatın bir parçası. Onun her üzgün anında paniklemeniz ona üzülmek ya da zaman zaman sinirli olmanın doğru bir şey olmadığı gibi yanlış bir mesaj verir. Onun her problemini sizin çözmeniz onun kendi duygularıyla başa çıkması fırsatını elinden alır.

Onun için yapabileceğiniz şey, onun duygularını açıklamanız. ‘Seni parka çıkarmadığım için üzülüyorsun’ demek gibi ya da bazen onun üzüntüsünü paylaşarak ‘ babanenden ayrıldığın için üzgünsün ben de üzgünüm’ demek gibi. Eğer çığlık atıyor ya da sizi itiyorsa ona kabul edilebilen davranışlar gösterebilirsiniz. Yastığa vurmak ya da ayağını yere vurmak gibi.

Yerler Ve Alanlar

  1. yaşıyla beraber çocuğunuzun yer ve alan algısı da genişler. Alanlar arasındaki ilişkiyi kavrar. 2 buçuk yaşına kadar uzanan bu dönemde nesnelerin nerede olduklarına dair belli bilgileri anlar. Bunlar, orada, nerede, içinde, dışında, uzağında, yanında, uzak, gökte, üstünde ve altında kelimelerinin ifade ettikleridir. Büyüklük, adet ve diğer uzamsal bilgilere dair algısı artar

Onun bu algısını ona’ köşedeki topu bana getirir misin’,’yatağın üstüne bak’ gibi cümleler kullanarak ölçebilirsiniz.

Onu geliştirmenin diğer yolları ise:

  • Onunla o an orda olmayan kişiler hakkında konuşarak: Baba işte, annane uzakta yaşıyor.
  • Ona farklı yönergeler içeren cümleler kurarak: Oyuncağı sandalyenin üzerine bırak, sandalyenin altına bırak, bana getir.
  • Ona ‘ kuşlar nerede uçarlar’,’kapı nerede’ gibi sorular sorabilirsiniz. Ancak her soruya doğru cevap vermesini beklememelisiniz.

Yaşamınız

Sabahları çocuğunuzun günün ilk uykusunu atlamasının ardından öğle uykusu artık daha da önem taşır. Onun için çok önemli olan bu öğle uykusu için işlerinizi düzenleyerek saatini kaçırmamasını sağlayın. Uyku saatinde evde olmaya özen gösterin. Bebek arabasında ya da oto koltuğunda uyuyan çocuklar dinlenirler ancak uyku kalitesi yataklarında uyudukları zamanki gibi değildir.

Eğer sıkça duyduğunuz ‘iki yaş terörü’ lafı sizi ürkütüyorsa, rahatlayın. İlk senesi daha meşakkatli geçen bir hayatın ilk senesini atlatıp ikinci yılına daha yeni geçtiniz. Aslında 2 yaşlar daha sakin ve daha eğlenceli olur.

Şu anda çocuğunuz daha kendine güvenli oyun oynar ve oynarken birinin yardımına daha az ihtiyaç duyar. İstediklerini daha iyi ifade edebilir ve anlattığından daha çok anlayabilir. Sınır tanımayan merakı anlayabileceği kurallarla çerçevelenebilmektedir.

2 yaş çocuklar sınırlarını test etmeyi ve ebeveynlerinin göstergelerinin zıttını yapmayı sever ancak aynı zamanda da sizin onayınızı ve memnuniyetinizi de kazanmayı sever. İyi olmak ister, yardım etmek ister. Devamlı yaptığınız ve yapılması zorunlu şeyleri ona sürekli yinelemeniz onun anlamasına yardımcı olurken hayatın günlük devir daimini anlamasını sağlar.