Pazar , 12 Mart 2023
3 Yaş Ve Korkuları

3 Yaş Ve Korkuları

Karanlık, böcekler, köpekler vs. 3 yaşındaki çocuğunuzun korkuları bu dönemde had safhadadır. Ona gündüz okunmuş bir hikayedeki hayalet ya da canavarı o odasında yalnızken hayalinde canlandırmasıyla onu korkutabilir çünkü hayal dünyası bu dönemde daha da büyümektedir.

Onun bu korkularına saygı göstererek ve onu koruyucu bir yaklaşımla karşılamanız ve bütün bunları onun gelişen hayal dünyasının bir işareti olarak görmeniz gerekir.

Odasında yalnız kalmaya korkuyorsa onu yatağına yatırdıktan sonra onu yatıştırıcı szler söylemeniz, ona sizin de küçükken karanlıktan korktuğunuzu anlatmanız ona iyi gelebilir. Daha sonra odasına uğrayıp uyuyup uyumadığını kontrol edeceğinizi söyleyip 5-10 dakika arayla kontrol etmeniz onun bu süreci atlatmasına yardım edecektir.

Çocuğunuzu asla hayali yaratıklarla ( canavar, hayalet vs.) korkutmayın. Sonradan ona, korktuğu hayalet, cadı ya da canavarların olmadığını ya da bunların çok saçma olduklarını söylemeniz onu ikna etmez çünkü o bunlara inanmaktadır. Yanında durup onu yatıştırmanız, ona bir hikaye anlatmanız ya da odasına hoş bir gece lambası takmanız yardımcı olabilir.