Cumartesi , 11 Mart 2023
Yenidoğan Bebek Banyosu

Yenidoğan Bebek Banyosu

Yenidoğan bebeğinizi ilk hafta ya da göbekbağı düşünceye kadar ellerini, yüzünü ve genital bölgelerini nemli bezle silmeniz tavsiye edilmektedir. Göbekbağı düşüp kuruduktan sonra yenidoğan bebeğinizi, içi dirseğinizi yakmayacak bir sıcaklıkta olan su dolu küçük bir leğen ya da bebek küvetinin içinde her gün yıkayabilirsiniz.

Bazı aileler bebekleri 1 yaşına gelinceye kadar her gün yıkasa da aslında ilk yıl haftada 3 defadan fazla yıkamak pek gerekmemektedir çünkü bebeğinizin cildinin kurumasına yol açabilir.

Bazı bebekler banyoda oldukça rahatlarlar. Sizinki böyle bir bebekse onun bu rahatlamayı yaşamasına izin verin. Bazı bebeklerse banyo süresince ağlar bu nedenle de banyoyu çabucak bitirmek istersiniz. Bebeğinizin banyosunun süresini kısa tutabilirsiniz. 5 dakika, suyun soğumasını da önlemek için ideal bir süredir.

Bebeğinizin banyosunu yaptıracağınız ilk zamanlar size korkutucu gelebilir. Elinizde tuttuğunuz ıslak, sabunlu ve kaygan küçük bebeğiniz sizi telaşlandırabilir ancak sakin olursanız bu işin üstesinden kolayca gelebilirsiniz.
Yenidoğan Banyosunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Yenidoğan bebeğinizi yıkarken sebebi her ne olursa olsun onu bir dakikalığına bile tek başına bırakmamalısınız.
– Onu çıkarıp bir havluya sardıktan sonra bırakabilirsiniz.
– Akan suyun birdenbire ısınıp soğuyabileceğine dikkat etmelisiniz.
– Bebek banyo suyu sıcaklığı 36-38 C olmalıdır. Daha sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz.
– Bebeklerin 2,5 cm suda boğulabileceğini unutmayıp onu asla suda bırakmamalısınız.