Pazar , 12 Mart 2023
Polen Alerjsi Ve Diğer Alerjiler

Polen Alerjsi Ve Diğer Alerjiler

Eskilerin bir sözü vardır, evinde inek besleyen sağlıklı olur. Gerçekten de insan vücudunda, etrafta allerji yaratabilecek etkiler olduğunda bağışıklık sistemi devreye girerek, güçlenir. Diğer taraftan habire hijyen bakımı yapılıp tertemiz olması için uğraşılan ortamlarda kişilerin daha çok allerji oldukları görülmüştür.

Bununla beraber çocuklarının erken çocukluk evresinde evinde ya da bahçesinde bir hayvan besleyen ailelerde allerji görülme olasığı oldukça düşüktür. Bunun nedeni de erken gelişen bağışıklık sistemidir.

Hamileleğinde doğacak bebeğini allerjiden korumak isteyen annelere yapılan en büyük tavsiye, sigara içmemeleri ya da sigara dumanına maruz kalmamalarıdır. Anne karnında sigara dumanına maruz kalan bebekte, daha sonra allerji ya da astım olma ihtimali çok yüksektir.

Hamileyken yediğiniz bir yiyeceğin çocuk doğduktan allerji yapması pek mümkün olmamaktadır. Bebeğinizi doğurur doğurmaz ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslemeniz onu bir çok allerjiden koruyacaktır.

Herhengi bir allerji belirtisi olmayan 5-11 yaşlarındaki çocukların bazılarında havadaki toz, tüy ya da polen alerjisi görülebilmektedir. Bu durumda evinizde evcil hayvan beslememe yönünde karar almanız gerekmektedir.