Cumartesi , 11 Mart 2023
Olaf’la Tuvalete Alıştırma

Olaf’la Tuvalete Alıştırma

Çocuğunu tuvalete alıştırmak isteyen hemen hemen her anne başta büyük zorluklar hatta hayal kırıklıkları yaşar ve bazen ne yapacağını bilemez.  Tavsiye edilen ya da geleneksel olarak yapılan hiçbir metod işe yaramaz.

Bazı anneler çocuğunu her 5-10 dakikada bir lazımlığına oturttukça, çocuk inayla yapmak istemez. İşte böyle bir anne ve çocuğun deneyimlediği bir olayı akmak istiyoruz.

3 yaşına basacak kızını bir türlü tuvalete alıştıramayan annemiz sonunda çareyi, ona Olaf’lı (Karlar Ülkesi filminden bir karakter) bir külot almakta bulmuş. Kızına eğer altına işerse, Olaf’ın, Anna’nın ve Elsa’nın( diğer karakterler) buna çok üzüleceğini söyler. Kızı bu durumu ciddiye alır ve bunun doğru bir şey olmadığı konusunda annesiyle hem fikir olur.

Bu yaratıcı annemiz kızını Olaf sayesinde ya da belki hayal gücü sayesinde tuvalete alıştırmayı başarır.

Siz de kendinizi çocuğunuzla ilgili çaresiz hissettiğiniz her an aslında çaresiz olmadığınızı, çareniz sizde ve çocuğunuzda, onu çok iyi tanımanızda yattığını anlarsınız. Onu en iyi tanıyan sizsiniz, biraz kendinizi ve bu sayede iç sesinizi dinleyip en ideal kararı verebilirsiniz.