Pazar , 12 Mart 2023
Okul Öncesi Eğitim Kurumları

Okul Öncesi Eğitim Kurumları

Çocuğunuzun okul öncesi eğitime geçişi onun bebeklikten çocukluğa geçerkenki en önemli adımıdır. Okul seçiminde özen göstermeniz gerekmektedir.

Okulöncesi eğtimine başlatmadan önce seçeceğiniz okulları alar öncesinden araştırmaya başlamalı özellikle istediğiniz okul için isminizi aylar öncesinden yazdırmalısınız.

Seçeceğiniz okulla ilgili okul çevresinden duyacağınız yorumları dinlemeli ancak son kararı gidip görerek kendiniz vermelisiniz.

Kuralları olan ve sağlık koşullarını ön plana tutan okulları tercih etmelisiniz. Ateşi olan bir çocuk ya da eleman bulunan bir okul çocuğunuzun her hastalığı kolayca kapmasına olanak verecektir. Velilere açık olmayan ve okulla ilgili bazı hususları gizli tutan okullardan uzak durmalısınız.

Seçeceğiniz okulda yaşlara  göre farklı eğitim ve çocukların gelişimine göre farklılaşan programlar uygulanmıyorsa ya da günlük programın çoğunluğunu videolar ya da televizyon oluşturuyorsa ve öğretmenler öğrencilere kitap okumak yerine çoğunlukla sayıları ya da harfleri öğretme gibi eğitimlere daha çok vakit harcıyorsa o okulu da tekrar gözden geçirmenizde fayda var çünkü okul öncesi çocuklar daha çok serbest oynama gibi kendisinin keşfedeceği oyunlar kurmaya ihtiyaç duyarlar ve sayıları ya da harfleri öğrenmek gibi sıkı eğitimlere hazır değillerdir. Gideceği okulda yeterince oyuncak ve oyun aktivite aracı bulunmalıdır.

Okulda en az 2 yıllık fakülte mezunu ve bu işe gönlünü vermiş elemanlar çalışmalıdır. Bazı okul öncesi eğitim kuruluşlarında öğretmenler düşük maaşla uzun saatler çalışmak zorunda bırakıldığından, işinde isteksik ve bıkkın olabilmektedir. Seçeceğiniz okulda bunlara dikkat etmelisiniz.

Okulun temizlik kurallarına uyması ve okulun geçerlilik lisansının bitmemiş olmasına dikkat ederek çocuğunuz için seçeceniz okula karar verebilirsiniz.