Cumartesi , 11 Mart 2023
Lavanta Yağı ve Hamilelik

Lavanta Yağı ve Hamilelik

lavantaHamilelik, bir kadının hayatında bir ya da bir kaç kez başına gelebilecek en hassas olduğu ancak içinde oluşmaya başlayan annelik duygusuyla en güçlü olduğu dönem. Bu dönemde kadınların vücudunda değişen hormonların ve içinde büyüyen bebeğin de etkisiyle çok büyük değişiklikler olur.

Hamilelikte vücutta oluşan değişikliklere uyum gösterme davranışı her kadın için farklıdır. Kimi kadın için çok kolay geçen hamilelik kimi kadın için hayatında bitmesini istediği en zor anlar olarak hafızasına kazınır.

Hamilelik sürecinde bir takım sıkıntılar yaşayarak lavanta yağı kullanan bir çok hamile bu kullanımın sonuçlarından memnun kalmıştır.

Lavanta yağı, hamilelik deyince ilk olarak ortaya çıkan mide yanması ve şişkinliği gidermeye yardımcı olmaktadır.

Özellikle sinir sistemi üzerindeki yatıştırıcı etkisi sayesinde uykuya dalmayı kolaylaştırıcı etkisiyle sıkça kullanılmaktadır. Hormonal değişikliklerden kaynaklı duygu durum bozukluklarını düzelterek hamileye rahat bir hamilelik geçirme fırsatı verir.

Doğum öncesinde masaj yağı olarak da kullanılan lavanta yağının doğuma herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Hamileliğin ilerlemesiyle deride oluşan çatlakları önleyici ve bu çatlakların neden olduğu kaşıntıyı önleyici etkisi bulunmaktadır.

Hamilelik süresince kimi kadında ortaya çıkan bel ağrılarını yine lavanta yağıyla yapılan masajlarla iyileştirmeniz mümkün.

Herşeyde olduğu gibi lavanta yağını kullanırken de aşırı kaçılmadığı müddetçe hamilelikte kullanımının herhangi bir yan etkisi görülmemiştir.