Pazar , 12 Mart 2023
Laktoz İntoleransı – Laktoz Allerjisi

Laktoz İntoleransı – Laktoz Allerjisi

Laktozun vücudunuzda yan etki yapıyor olması demek, vücudunuzun yeterli miktarda laktaz üretemediği anlamına gelmektedir. Laktoz yoğunlukla inek sütünde ve diğer bazı süt ürünlerinde bulunmaktadır. Yeterli laktaz üretilmediğindeyse vücuda alınan laktoz sindirilemeyip vücutta midesel sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Tehlikeli olmayıp rahatsız edicidir.

Bazen erken doğan bebekler bir süreliğine yeterli derecede laktaz üretemezler çünkü anne karnında ancak 9. ayın sonuna doğru yeterli miktarda laktaz üretebilmektedirler.

Vücutta bir laktoz yan etkisinin en net görülebildiği zaman genellikle 10’lu yaşladır. Daha öncesinde de semptomlar görülebilmesine rağmen bebekken bir laktoz yan etkisinin olduğunu söylemek doğru olmamaktadır. Bebeklere inek sütü 1 yaşından sonra verilmesi tavsiye edilir. Bu süreden sonra bebeğinizde bir laktoz allerjisi olduğu söylemek için doktorunuza danışmalısınız.

Laktoz intoleransı olan bebek bağırsak problemi yaşar. Gaz sancıları oluşur. Semptomları birbirine çok benzese laktoz intoleransı ile süt allerjisi aynı şey değildir. Süt allerjisinde ishal, kanlı ishal ve kusma, vücutta kaşıntılar, nefes almada güçlük gibi belirtiler görülebilir.

Genellikle 3-4 yaşlarında süt allerjisi belirtileri başlar. Eğer çocuğunuzda süt allerjisi varsa, süt içeriği olan gıdalara karşı dikkatli olmanız gerekmektedir. Bunlar, inek sütü, peynir, dondurma, yoğurt, sütlü çikolata, tereyağı ve çikolatalı süt gibi ürünlerdir.