Cumartesi , 11 Mart 2023
Hiperaktivite Ya da Dikkat Eksikliği

Hiperaktivite Ya da Dikkat Eksikliği

Çocuğunuz, karşısındaki olaylara dikkatini veremiyor, yerinde oturamıyor, düşünmeden önce hareket ediyor ve aklına gelen her şeyi söylüyorsa onda bir hiperaktivite ya da dikkat eksikliği problemi olduğundan şüphelenebilirsiniz.

Çocuklarda genellikle 6-12 yaş arasında öğretmenleri tarafından gözlemlenerek hiperaktivite problemi ortaya çıkar. Hiperaktif çocuklar düşük bir özgüvene sahip olup, diğer arkadaşlarıyla geçinmekte sorun yaşar, ders çalışma sorunları yaşayıp, bisiklet sürmek ya da ayakkabı bağlamak gibi el-göz koordinasyonu gerektiren hareketleri yapmakta güçlük çekerler.

Hiperaktiflik teşhisi genellikle erkek çocuklarına konmaktadır çünkü erkek çocuklar kız çocuklarından daha hareketlidir. Hiperaktif kız çocukları ise genellikle dikkatlerini vermekte zorlanırlar. Olaylar yaşanırken hayallere dalar ancak davranışları abartılı olmadığından hiperaktiflikleri pek gözle görülemez.

Eğer çocuğunuzun hiperaktif olduğundan ebdişe ediyorsanız, çocuk doktorunuza başvurunuz. Doktor ilk olarak size çocuğunuzun davranışlarını soracaktır. Sonrasında sizi bir nörolog, psikolog ya da psikiyatra yönlendirebilir.

Konunun uzmanı sizden çocuğun okulda ve evdeki tüm yaşantısına dair bir özet isteyerek hiperektivite teşhisi konulup konulmayacağına karar verecektir.