Pazar , 12 Mart 2023
Hamileyken oruç tutmak

Hamileyken oruç tutmak

Ramazan ayı, müslümanlar için sabah ışığından akşam karanlığına kadar hiçbir şeyin yenilip içilmediği ve cinsellikten uzak durulduğu bir aydır. Bu ayda sağlıklı insanlar bu dini ritüeli yerine getirmeye çalışırlar ancak bazen hamileler ve süt veren anneler de ramazan ayında oruç tutmak ister.

Hamileliğin ilk üç ayı çok önemlidir. Bu ilk 3 ayda bebeğin tüm organlarıyla ilk hali oluşur bu yüzden annenin ne yediği, nasıl yediği çok önemlidir. Hazır gıdalardan uzak durmalı, ambalajsız doğal beslenmeli ve her çeşit doğal gıdadan tüketmeye çalışılmalıdır.

Bu ilk 3 ayda özellikle uzun süren yaz oruçlarını mutlaka doktorunuza danışarak ve vücut yapınıza göre (aşırı zayıf, yüksek şeker, tansiyon) değerlendirmesi isteyerek tutmalısınız. Eğer oruç tutmanızda bir sakınca görülmediyse iftardan sahura kadar geçen sürede gerekli su, protein(et, balık, tavuk, baklagiller), kalsiyum ve vitaminlerden mutlaka yeterince almaya çalışmalısınız. Özellikle sahur zamanını aksatmamalı yeterince su ve besleyici gıdalar tüketmelisiniz.

Yaz aylarında saat 11:00 ile 15:00 arası gerekmedikçe dışarı çıkmamalı ve vücudunuzdaki suyu tüketmemelisiniz. Vücudunuzda herhangi bir aksaklık yaşamaya başladığınız noktada bir kaç gün ara verip tekrar tutmaya devam edebilirsiniz.

Unutmayın ki oruç, sağlıklı insanların yerine getirdiği bir dini vazifedir. Bu konuda kendinizi zorlamamalı, sağlığınız elverdiğince devam etmelisiniz.