Pazar , 12 Mart 2023
Hamilelikte Sakıncalar- Hamilelikte Diyet Yapma

Hamilelikte Sakıncalar- Hamilelikte Diyet Yapma

Hamile iken diyet yapmak : Hamilelik, diyet için doğru bir zaman değildir. Hamileliğiniz boyunca yaklaşık olarak 12 kg almanız beklenir. Eğer kilolu biriyseniz almanız önerilen kilo 7-12 kg arasıdır. Aşırı kilolu iseniz 5-10 kg’dur.

Hamilelikte aldığınız bu kiloyu, büyüyen utesunuz, bebeğinizin ağırlığı, plasentası ve amniyotik sıvısı oluşturur. Bebeğinizi doğurduktan kısa bir süre sonra bu kiloyu vereceksiniz.

Bir hamile günde 2500 kalorilik bir beslenmeye ihtiyaç duyar. Bu oran normal bir kişide 2100 kaloridir. Hamileyken sizin ve bebeğinizin bu kaloriye ihtiyacı vardır.

Artık öğünler arasında kan şekeriniz düşebilir bu sebeple iki öğün arasında acıkabilirsiniz. Bebeğiniz ihtiyacı olan herşeyi sizden almasını gayet iyi bilir ancak siz düzgün ve yeterli beslenmezseniz kendi sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz.

Hamileliğinizde kilolarınızı nasıl vereceğinizi düşünmek yerine bu zamanı beslenme alışkanlığınızı düzenleyip sağlıklı beslenerek geçirebilirsiniz. Bu, size ve bebeğinize hayat boyu fayda sağlayacaktır.