Cumartesi , 11 Mart 2023
Çocuklarda Öğrenme

Çocuklarda Öğrenme

Bir dersi ya da bir öğrenmek istediğiniz yeni bir şeyi okurken onun müzik versiyonunu dinleyip daha hızlı anladığınızı farkettiğiniz oldu mu? Araştırmalar, yeni bir şeyi öğrenirken duyuların tek başına değil de iki ya da daha fazla duyumuzun çalışmasıyla daha kolay öğrenebildiğimizi gösteriyor.

Örneğin çocuğunuza harfleri öğretmeye çalışırken ona bir tepsiye döktüğünüz pirinçlerin üzerinden parmağıyla harfler çizmesini isteyebilirsiniz. Bu sayede beyninin o harfi oluşturmaya çalışırken kol ve parmak kaslarının nasıl çalışacağına dair bölgesini  çalıştırarak gelişmesine yardımcı olursunuz.

Çoklu algılama denen multi sensory oyunlarla çocuğunuzun şarkı söylerken, dans ederken, koşarken ya da oyun hamuruyla oynarken öğretilen şeyi daha kolay ve kalıcı öğrendiğini görebilirsiniz. Çocuğunuzun oyunlarında duyma, tad alma, dokunma, koklama ve görme duyularını çalıştırmasına olanak vererek gelişimine yardımcı olabilirsiniz.

Her çocuğun diğerlerinden farklı şekilde bir öğrenme tarzı vardır. Bazıları bir makinanın nasıl çalıştığını görerek öğrenirken bir diğeri dinleyerek anlayabilmektedir.