Cumartesi , 11 Mart 2023
Çocuklarda Adalet Duygusu

Çocuklarda Adalet Duygusu

6 yaşında bir çocuk artık adil olmanın ne demek olduğunu kavramış ve herkes için eşitlik duygusu geliştirmiştir. Yanlış davranışın sonuçlarının da yanlış olacağını bilir. Diğer yandan 6 yaşındaki çocuklarda kural koyma ve kuralı bozma davranışı da sıkça görülür ki bu da adil olanın ne olacağına karar vermeyi zorlaştırır. Bir grup çocuğun oyunlarına izleyici olursanız bu durumu gözlerinizle görebilirsiniz.

Bu yaş grubu çocukları kuralların yaşa ve yapılabilirliğe göre değiştiğini kavrayamaz. Onlardaki siyah beyaz mantığı onların ailelerin çifte standart uyguladıklarını düşündürtür. ”Siz geç yatabiliyorsanız ben de yatabilirim” şeklinde.

Evinizde koyduğunuz tüm kuralların istisnasız uygulanacağı ya da doğru olduğunu kabul ettirmeden önce bu kuralları uygulamak istemeyen çocuklarınızla fikir alışverişi yapmalısınız. Onlara bunun neden haksız olduğunu düşündüklerini sorun. Örneğin büyük çocuğunuza neden bir işi kardeşi değil de kendisinin yaptığını açıklarken, kardeşine de yapabileceği ve onun yaşına uygun bir iş verdiğinizi anlatmalısınız.