Pazar , 12 Mart 2023
Bebeklerde Yatağı Islatma

Bebeklerde Yatağı Islatma

YATAĞA ISLATMA

2 yaşındaki çocukların tuvalet eğitimi sırasında yatağa ıslatmaları oldukça yaygın bir durumdur. Genellikle haftada 2 gece yatağa ıslatırlar ve çocuğunuzun gündüz tuvaletini tuvalete yapmayı öğrenmiş olmasına rağmen 6 ay boyunca gece yatağına ıslatmaya devam etmesi normaldir. Eğer çocuğunuz mutlaka her gece yatağına ıslatıyorsa, idrar torbası küçüktür yada idrar kesesi doluyken tuvalete uyanmayı henüz becerememektedir ancak bu sorun çocuğunuz büyüdükçe düzelecektir.

NE YAPABİLİRSİNİZ ?

Çoğu durumda bu çıkmazla baş etmenin en iyi yolu bu durumu doğal ve önemsiz bir olay olarak kabul etmektir. Hepsinden önemlisi çocuğunuza baskı yapmamalı ve onu cezalandırmamalısınız. Tüm gece kuru kalabilmek çocuğunuz için bir gelişim aşamasıdır ve çocuğunuz ister gece boyunca kupkuru uyusun ister tuvalete kalksın, er yada geç bu aşamayı geçecektir.
Çocuğunuzun bu sürece alışmasını beklerken siz onun yatağının altına plastik bir koruyucu koyabilir ve iç çamaşırı olarak kalın ve su geçirmez külot yada tek kullanımlık alıştırma külotları kullanabilirsiniz. Bu arada ona herhangi bir ıslaklık hisseder hissetmez kalkamasını tembihleyin. Kendisini ıslattığında hem yatağını hemde pijamalarını değiştirmeyi ihmal etmeyin böylece teni tahriş olma riskinden uzaklaşacak ve kuru pijamalarla uykuya dalacaktır.

DİKKATLİ OLUN

Eğer çocuğunuz sürekli idrarını damla damla yapıyorsa, yaparken zorlanıyorsa yada yaparken canı yanıyorsa bir enfeksiyon kapmış yada başka bir sağlık sorunu olabilir. Eğer bu durumlar mevcutsa hemen doktora götürmelisiniz. Doktorla ayrıca çocuğunuzun idrarının rengini de konuşmalı ve genital bölgesinde herhangi bir kızarıklık yada tahriş olup olmadığını da inceletmelisiniz. Bu kontrol, erkek kız tüm çocuklar için yapılmalıdır.