Cumartesi , 11 Mart 2023

Hafta Hafta Bebek Gelişimi – Yenidoğan

Haber Aboneliği

Bebek Gelişimi – Yenidoğan

RAHATLIK KIVRILMASI Çok yakın bir ana kadar karnınızın içinde kıvrılmış şekilde duran bebeğiniz doğumdan bir süre sonra daha böyle durmaya çalışacaktır. Kolları ve bacakları tam açık olmadan. Bacakları çarpıkmış gibi görünebilir. Üzülmeyin, günden güne kolları ve bacakları açılacaktır ve 6 aylık olunca tam olarak açılmış olacaktır. Bu süreye kadar ona karnınızın içindeymiş gibi sıcak ve huzurlu olacağı bir ortam sağlayabilir, ... Devamını Oku »

Bebek Gelişimi 1. Hafta

GÖZÜ YALNIZCA SİZİ GÖRÜR. Bebeğinizin görüşü hala oldukça bulanıktır. Bebekler yakını görmeye yatkın olarak doğarlar ve nesneleri ona 15-20 cm yaklaştırdığınızda görebilirler.Bu yüzden ancak onu kendinize yakın tuttuğunuzda sizi net görebilir. Yenidoğanlar, kaşlarınıza, saç başlangıcınıza yada hareket eden ağzınıza bakarlar. İlk ay sizi tanımaya başlar ve gözgöze bakışmak ilgisini çeker. Araştırmalar, yenidoğan bebeklerin insan yüzlerine bakmayı, diğer şekillere bakmaktan daha ... Devamını Oku »

Bebek Gelişimi 2. Hafta

KOCAMAN BİR DÜNYAYA HOŞGELDİN Rahminizin için sıcak ve rahattı, bu yüzden sizin dışarınızdaki dünya ona çok sesli, renkli ve karışık gelecektir, buna alışması zaman alır. Bebeğinizin sizinle iletişim kurmasının tek yolu ağlamaktır ancak siz onunla ses tonunuz ve dokunuşlarınızla kendinizi ifade edebilirsiniz. (Bebeğiniz şuan sizin sesinizi tanır ve diğeri arasından sizinkini fark eder.) Bebeğiniz şuan kucakta durmayı, ilgilenilmeyi, öpülmeyi, sarılınılmayı, ... Devamını Oku »

Bebek Gelişimi 3. Hafta

KARINÜSTÜ BEBEK Bebeğinizin uyanık olduğu zamanlarda onu bir süreliğine karınüstü yatırmaya devam edin. Uykuda oldukları zaman sırtüstü yatmalıdırlar ancak boyun kaslarının gelişimi için uyanıkken karın üstünde vakit geçirmelidirler ki ilerleyen zamanlarda kendini ileri itme, oturma ve emekleme yaparken bu kaslara çok ihtiyacı olacaktır. Karınüstü yatış, bebeğinizin kafasının arkasının düz olmasını da engeller. Bu haftasonu itibarıyla bebeğiniz kısa bir süre kafasını ... Devamını Oku »