Pazar , 12 Mart 2023

Hafta Hafta Bebek Gelişimi – 5. Ay

Haber Aboneliği

Bebek Gelişimi 5. Ay 1. Hafta

SESLERİN KAYNAĞINI KEŞFETME Bebeğiniz artık seslerin geldiği yönü fark ediyor ve her yeni seste başını hemen sesin geldiği yöne çevirmektedir. Elinize bir anahtarlık alıp onu farklı yerlerde sallayarak onun bu özelliğini geliştirebilirsiniz. Rüzgar çıngırakları da onun dikkatini çekecek objelerdendir. Bebeğiniz artık adını tanıyabiliyor ve ona konuşulduğunda bunu anlayabiliyor. Ona seslendiğinizde yada onu başkalarına anlatırken başını size çevirecektir. Bebeğinizin dikkatini çekmek ... Devamını Oku »

Bebek Gelişimi 5. Ay 2. Hafta

KENDİSİNİ BESLEYEBİLECEK KADAR GÜÇLÜ ! Bebeğiniz artık biberonunu kendisi tutabilir ve buna izin verin ama asla onu biberonu ağzında yalnız bırakmayın. Ağzın biberon dayanmış bir bebek boğulabilir. Aynı şekilde, eğer bebeğiniz ağzında biberonla uyursa, süt ağzına dolabilir, dişleri sütün içindeki şekerle kaplandığından, sonraları diş kayıpları yaşayabilir. Ağza dolan sütün birkaç damlası, bebeğin gırtlağıyla orta kulağını bağlayan tüplere kaçabilir ve bu ... Devamını Oku »

Bebek Gelişimi 5. Ay 3. Hafta

Bebek Gelişimi 23. Hafta

DAHA DA DİKKATLİ Bebeğiniz küçük nesneleri görmede daha da etkinleşti ve hareketli şeyleri daha iyi takip edebiliyor. Bu süreçte, sadece bir kısmını gördüğü bir nesnenin ne olduğunu anlayabilir, mesela oyuncak ayısının elini yada bacağını gösterdiğinizde, onun oyuncak ayısı olduğunu anlayabilir. Bu da sizin ileriki aylarda oynayacağınız saklambaç oyununun temellerini attığınız anlamına geliyor. Bebeğiniz aynı zamanda görüş alanı dışına çıkan nesneleri ... Devamını Oku »

Bebek Gelişimi 5. Ay 4. Hafta

Bebek Gelişimi 31. Hafta

ELLERLE KEŞFETME 6. ayına girmesiyle,  bebeğinizin ellerini kontrol kabiliyeti küçük nesneleri kendisine çekebileceği kadar gelişmiş bulunmaktadır(bazı bebeklerde daha geç olabilir), tam olarak kavrayamasa da kendisine getirebilir. Bebeğinizin bu evresinde ona yardım olmak için,  etrafına uzanıp kendisine çekebileceği oyuncaklar koyabilirsiniz. Öbür ay,  daha büyük oyuncakları yakalamaya ve nesneleri bir elinden diğerine götümeye başlayacaktır. Ona bu yeteğini geliştirmesi için oyuncaklar verin ve ... Devamını Oku »