Cumartesi , 11 Mart 2023
Bebek Gelişimi 5. Ay 1. Hafta

Bebek Gelişimi 5. Ay 1. Hafta

SESLERİN KAYNAĞINI KEŞFETME

Bebeğiniz artık seslerin geldiği yönü fark ediyor ve her yeni seste başını hemen sesin geldiği yöne çevirmektedir. Elinize bir anahtarlık alıp onu farklı yerlerde sallayarak onun bu özelliğini geliştirebilirsiniz. Rüzgar çıngırakları da onun dikkatini çekecek objelerdendir.
Bebeğiniz artık adını tanıyabiliyor ve ona konuşulduğunda bunu anlayabiliyor. Ona seslendiğinizde yada onu başkalarına anlatırken başını size çevirecektir.
Bebeğinizin dikkatini çekmek ve eğlendirmek isterseniz sadece ona konuşun. Bu dönemlerinde bebekler,  konuşulan dili televizyon yada radyodan değil,  gerçek konuşmalardan öğrenir bu yüzden televizyonu kapatıp onunla siz konuşun.

ÇEŞİT ÇEŞİT DUYGULAR

Bebekler duygularını bizim kadar çeşitli şekillerde ifade edemezler,  onun kızgın,   sıkılmış yada mutlu olduğunu kolayca anlayabilirsiniz ama sevgisini yada mizah duygusunu göstermeyi  yeni geliştirmektedir.
Bebeğiniz kucaklanma istediğinde yada siz odadan ayrıldığınızda ağlayarak ve kollarını kaldırarak size gelmek ister. Aynı zamanda sizi kucaklayıp,  öpedebilir.
Ve artık şakaları anlamaya başlıyor. Yapacağınız komik surat ifadelerine gülecek ve sizi güldürmeye çalışacaktır. Onu değişik tipler yaparak güldürmeye devam edin.