Cumartesi , 11 Mart 2023
Bebek Gelişimi 5. Ay 3. Hafta

Bebek Gelişimi 5. Ay 3. Hafta

DAHA DA DİKKATLİ

Bebeğiniz küçük nesneleri görmede daha da etkinleşti ve hareketli şeyleri daha iyi takip edebiliyor. Bu süreçte, sadece bir kısmını gördüğü bir nesnenin ne olduğunu anlayabilir, mesela oyuncak ayısının elini yada bacağını gösterdiğinizde, onun oyuncak ayısı olduğunu anlayabilir. Bu da sizin ileriki aylarda oynayacağınız saklambaç oyununun temellerini attığınız anlamına geliyor.
Bebeğiniz aynı zamanda görüş alanı dışına çıkan nesneleri de takip edebilir. Masanın üstüne koyduğunuz bir şeye bebeğinizi yaklaştırdığınızda onu alacak ve ardından başka bir şey daha almak isteyecektir.

Bebeğiniz benzer koyu renkleri ayırmaya başlamıştı ve şimdi pastel renkler arasındaki ince farkı da anlamaya başlıyor. Ona renklerle ilgili kitaplar okumak yada renkli bloklarla oynamak onun farklı renk açısını genişletecektir.
Bebeğiniz artık süpermarkette karışıklık çıkarmaya başladı, aldığınız her şeyi atmaya çalıştığından,  onun dikkatini başka şeylere çekebilirsiniz, bugünlerde birkaç dakikanın bile size kazandıracağı faydalar olur. Ona komik suratlar yaparak yada elinizle oynayacağınız oyunlarla onu meşgul edebilirsiniz.

Eline bir şey vermek yada reyondaki bir ürünü işaret etmek de işinize yarayabilir. Ayrıca unutulmamalı ki bazı hassas bebekler için bunca ses, renk, farklı alanlar ve insanlar fazla gelebilir.

NEDEN SONUÇ İLİŞKİSİ

Bebeğinizin sizinle, yanınızdakilerle ve etrafıyla iletişim kabiliyeti günbegün artıyor. Bazı eylemlerin sonuçlarını anlamaya başladıkça küçük oyunlar oynayamaya başlayabilir. Elindeki bir nesneyi,  sırf sizin aldığınızı yada nasıl ve nereye düştüğünü görmek için elinden yere düşürebilir.

Bebeğinizin,  eliden bir şeyi bırakmanın onu almak kadar eğlenceli olduğunu fark etmesiyle dünyası daha da ilginçleşecek ve sizinkiyse daha da dağınıklaşacaktır. Bunu duymak bile sizi yoruyorsa, buna alışsanız iyi olacak çünkü birkaç hafta içinde bu karışıklığa bir de onun kıkırdaması eklenecek.

Çok kısa bir süre içinde etrafınızın daha da gürültülü olmaya başladığını fark edeceksiniz, bu sadece bebeğinizin sesleri değil aynı zamanda onun vurup ses çıkarmaya çalıştığı şeyler yüzünden olacak. Birşeylere vurup, sallayıp ve ağzına götürmesi onun dünyayı algılamasının yollarıdır.