Cuma , 10 Mart 2023

Hafta Hafta Bebek Gelişimi – 11. Ay

Haber Aboneliği

Bebek Gelişimi 11. Ay 1. Hafta

SÖZCÜKLER YAĞMUR GİBİ DÖKÜLÜYOR Bebeğinizin ağzından sözcükler dökülmeye başlıyor ve o artık bu sözcükleri anlamlarıyla kullanabiliyor. Onun beyni gelişmeye devam ederken onunla anlamlı konuşmalar yaparak onu daha da konuşturun. Bebeğinizi konuşturmaya ve ikili iletişim anlayışına yüreklendirmek için ona istekli bir dinleyici olun ve çıkardığı seslere cevaplar verin. Hafızasını güçlendirmek için el çırpmaca ve ce-e oyunları gibi oyunlar oynayın. Bu dönemde ... Devamını Oku »

Bebek Gelişimi 11. Ay 2. Hafta

KİTAP KURDU Bebeğiniz muhtemelen kitaplara bakmayı ve sayfaları kendi bildiğince çevirmeyi seviyor(bir bir çeviremeceği için) Onu büyük renkli resimli kitaplarla şımartın. Japon çizer Mitsumasa Anno’nun bu tarz kitapları mevcut yada temel renkleri tanıştıran kitaplar olabilir. Bebeğinizin parmaklarına uygun kalın sayfalı kitaplar da mevcut. Bebeğinizin okuma zamanı için kitaplarını çeşitlendirin ve en çok hangilerinin ilgisini çektiğini anlamaya çalışın.Yerel kütüphanenizden yada dostlarınızın ... Devamını Oku »

Bebek Gelişimi 11. Ay 3. Hafta

DİL HAKKINDA DAHA ÇOK ŞEY ÖĞRENİYOR Bebeğinizin bu dönemdeki kelime haznesi sadece mama, dada gibi bir kaç sözcükten ibaret olsa da onun kendince konuştuğu dil, biz anlayamasakta bir yabancı dil gibidir. Onu anlıyormuş gibi davranın. Bebeğiniz ona söylediğiniz basit bazı sorular ve komutları cevaplayabilir özellikle eğer bunu el hareketlerinizi de kullanarak yapmışsanız. Mesela ağzın nerede diye sorun ve ağzınızı gösterin ... Devamını Oku »

Bebek Gelişimi 11. Ay 4. Hafta

İLK ADIMLAR Eğer bebeğiniz daha yürümüyorsa yakında ilk adımlarını atacak demektir(eğer yapmazsa üzülmeyin, tamamen sağlıklı bebeklerin bazıları 16. ve 17. aylarında yürümeye başlıyorlar) Bebeğinizi onun önünde durarak yada çömelerek yürümeye teşvik edebilir yada ellerinden tutarak size doğru yürütebilirsiniz. Eğer sizin bebeğiniz de çoğu bebek gibiyse bu ilk adımlarını atarken kollarını, dengede durmak için açacak, dirseklerini kıvıracak, ayakları dışa dönük olacak ... Devamını Oku »