Pazar , 12 Mart 2023
Bebek Gelişimi 11. Ay 4. Hafta

Bebek Gelişimi 11. Ay 4. Hafta

İLK ADIMLAR

Eğer bebeğiniz daha yürümüyorsa yakında ilk adımlarını atacak demektir(eğer yapmazsa üzülmeyin, tamamen sağlıklı bebeklerin bazıları 16. ve 17. aylarında yürümeye başlıyorlar)

Bebeğinizi onun önünde durarak yada çömelerek yürümeye teşvik edebilir yada ellerinden tutarak size doğru yürütebilirsiniz. Eğer sizin bebeğiniz de çoğu bebek gibiyse bu ilk adımlarını atarken kollarını, dengede durmak için açacak, dirseklerini kıvıracak, ayakları dışa dönük olacak ve karnını öne doğru çıkarıp denge için poposunu arkaya çıkaracaktır.

Her zaman olduğu gibi, bebeğinizin bu sürecinde de düşüp kalkmalarında ona zarar vermeyecek güvenli ve yumuşak bir ortam oluşturun. Bunun için bebek güvenlik önlemlerini alın ve asla onu yalnız başına bırakmayın. Kameralar bu anları çekmek için hazır mı?

EMZİKLERE VEDA

Bebeğinizi emziğinden ayırmak istemiyor ve bunun onu üzeceğini düşünüyor olabilirsiniz ancak uzmanlar onu emziğinden ayırmaya başlamak için iyi bir zaman olduğunu söylüyor.

Bebeğiniz daha uzun süreli emzik kullanırsa ileride bırakması daha zor olabilir ayrıca diğer önemli sebepde şu dönem bebeğinizin heyecanlı konuşmalara başlama zamanı. Ağzında devamlı tuttuğu bir şey olursa daha az konuşacaktır.

Emziği bıraktırmak zor olabilir. Adım adım yapın. Gündüz sınırlı kullandırın ve gece kullandırmamaya çalışın. Ona emzik istediğinde bir oyuncak verebilirsiniz.

OYUNLAR DEĞİŞİYOR

Şu andan itibaren bebeğinizin hareketleri elleriyle yaptığı işlerden daha çok uzun kaslarıyla yaptığı işlere doğru geçiş göstermektedir. Bu dönemdeki bazı bebekler 2 ile 5 dakika arasındaki sessiz aktivitelerde bulunmaktadır. Ancak bebeğinizin tüm oyunları böyle sessiz sakin olmayacaktır.

Bebeğiniz bir şeyi yere atmayı, çekiştirmeyi, fırlatmayı eğlenceli buluyor olabilir. Size oyuncağını verip geri alma oyunu oynamak isteyecektir. Bu dönemde ayrıca kutulu şeylere küçük nesneleri doldurup boşaltmayı sevecektir. Ona kutu verip içine legolarını yada küçük nesneleri yada kavanoz verip içine küçük şişe kapakları doldurmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin ayrıca bu dolu kutu ve şişeleri sallayınca çıkardığı ses çok ilgisini çekecektir.