Pazar , 12 Mart 2023
Bebek Gelişimi 11. Ay 3. Hafta

Bebek Gelişimi 11. Ay 3. Hafta

DİL HAKKINDA DAHA ÇOK ŞEY ÖĞRENİYOR

Bebeğinizin bu dönemdeki kelime haznesi sadece mama, dada gibi bir kaç sözcükten ibaret olsa da onun kendince konuştuğu dil, biz anlayamasakta bir yabancı dil gibidir. Onu anlıyormuş gibi davranın.

Bebeğiniz ona söylediğiniz basit bazı sorular ve komutları cevaplayabilir özellikle eğer bunu el hareketlerinizi de kullanarak yapmışsanız. Mesela ağzın nerede diye sorun ve ağzınızı gösterin yada bana bardağı ver deyin ve bardağı işaret edin. O kendi hareket ve mimiklerini kullanarak size kendince cevap verecektir mesela ellerini sallayarak ‘’hayır’’demek gibi.

ONA YARDIMSEVERLİK ÖĞRETİN

Bebeğiniz şuan her şeyi kavramaya hazır. Bu ona yardım etmeyi öğretmek için iyi bir zaman. Ona ‘’lütfen’’ ve ‘’teşekkür ederim’’ kelimelerini kullanarak konuşun. Muhtemelen bunu anlayamayacaktır ama öğretmeye başlamak için erken de değil. Oyuncaklarını toplarken bu oyunu oynabilirsiniz ama bunu yavaş yavaş küçük komutlarla yapın. Bu döneminde sizin, onun tarafında onun için çalışmanıza ihtiyacı olacaktır.

NESNELERİN İSİMLERİ

Bebeğinize nesneleri isimleriyle bağdaştırarak öğretmek size bağlı. Bu sayede bebeğinizin kelime dağarcığı daha hızlı büyüyecektir.

Onunla eşyaları isimlendirerek konuşun. Merdiven çıkarken basamakları sayabilir ya da manavdayken meyve ve sebzelerin adları ve isimlerini söyleyip onları işaret edebilirsiniz. Bebeğinize renkli kitaplar okurken ona söylediğiniz nesneyi gösterin.

Bazı durumlarda ona  fikrini sorun. Onu giydirirken kırmızı mı yoksa mavi çorabını mı giymek istediğini yada legolarıyla mı yoksa halkalarıyla mı oynamak istediği sorun. Ona, önünde görebileceği  iki seçenekli sorular sorun. Sizi cevaplamayabilir ama tekrar ettiğiniz bir an sizi şaşırtabilir.