Pazar , 12 Mart 2023

Hafta Hafta Bebek Gelişimi – 10. Ay

Haber Aboneliği

Bebek Gelişimi 10. Ay 1. Hafta

MİNİK ÇENEBAZ Bebeğiniz sizin günlük kullandığınız basit kelimelerinizi anlamaya başlıyor bu yüzden onunla sürekli konuşmanız şu sıralar çok önemli. Bebeğinize bir konuşma başlatmak için fırsat verin ve verdiği cevaplara bir yetişkinin konuştuğu gibi karşılık verin. Eğer size bah-bah diyorsa onu doğru bir kelimeye yönlendirin,’’baba işe gitti’’şeklinde. Konuşmanın bu evresinde bebeğinize onun kelimeleriyle asla konuşmayın, bu hoşunuza gitsede onun doğru kelimeler ... Devamını Oku »

Bebek Gelişimi 10. Ay 2. Hafta

KIVRAK PARMAKLAR Bebeğinizin parmakları gittigide dahada çevikleşiyor. Kıstırabilme becerisi sayesinde ( baş parmağı ve işaret parmağıyla nesneleri alabilmesine yarar ) küçük bir yiyeceği yada nesneyi  seçip alabilir ve bunu bileğini bir yüzeye dayamadan yapar. Artık bebeğiniz katı gıdalara geçtiğine göre yerden bol bol kırıntı toplayacaksınız demektir. Küçük nesnelere hala merak duyar ve onları hala tadarak tanımaya çalışır. Bu nesneler yenmesinde ... Devamını Oku »

Bebek Gelişimi 10. Ay 3. Hafta

FİZİKSEL OLARAK DAHA DA KENDİNE GÜVENLİ Bebeğinizin 1 yaşına girmesine birkaç hafta kaldı ve artık bebeğiniz siz olmadan hiçbir şey yapamayan o çaresiz ufaklık değil. Hala sizin destek ve ilginize oldukça ihtiyaç duyar ama bu arada da kendine güveni gelişiyor. Buna kanıt olarak kendi başına ayakta durması,eğilmesi ve çömelmesinin gözle görülür hale gelmesini gösterebiliriz. Bebeğiniz elinizi sıkı sıkı tuttuğunda yürüyebilir ... Devamını Oku »

Bebek Gelişimi 10. Ay 4. Hafta

KENDİSİ OLMAYA BAŞLIYOR Bebeğiniz kardeşleri arasında artık kendini ortaya koymaya başlıyor, onlar oynarken o da yanlarında oynuyor özellikle başka bebeklerin yanında oynamaktan zevk alıyor ama bunu beraberce oynamak şeklinde yapmıyor. Kendiliğinden gelişen bebek oyun arkadaşlığı sizin ufaklık için mükemmel bir sosyalleşme fırsatıdır. Unutmayın ki bebekler bu dönemlerinde  arkadaşlık kurmanın ne olduğunu anlamak için hala çok küçüktürler. Bebeğinizin diğer bebeklerle oynamasının ... Devamını Oku »