Cumartesi , 11 Mart 2023
Bebek Gelişimi 10. Ay 3. Hafta

Bebek Gelişimi 10. Ay 3. Hafta

FİZİKSEL OLARAK DAHA DA KENDİNE GÜVENLİ

Bebeğinizin 1 yaşına girmesine birkaç hafta kaldı ve artık bebeğiniz siz olmadan hiçbir şey yapamayan o çaresiz ufaklık değil. Hala sizin destek ve ilginize oldukça ihtiyaç duyar ama bu arada da kendine güveni gelişiyor. Buna kanıt olarak kendi başına ayakta durması,eğilmesi ve çömelmesinin gözle görülür hale gelmesini gösterebiliriz.

Bebeğiniz elinizi sıkı sıkı tuttuğunda yürüyebilir ve siz onu giydirirken size yardımcı olmaya çalışıp kolunu yada bacağını kaldırabilir.Yemek zamanlarında bir bardağı tutup içebilir ( ancak bazı bebekler bunu birkaç sonra yapabilmekteler) ve kendi eliyle bir tam öğünde kendini besleyebilir.

Bebeğinizin bardaktan kendisinin içebilmesiyle birlikte  sizde ıslanmaya hazır olun çünkü bardağı elinden pek nazikçe bırakmayacaktır. Muhtemelen tepsisine çarpacaktır.

Bebeğiniz nesneleri sizin almanız için bilerek yere atmaya başlayacaktır. Bu atma tutma oyunundan sıkıldıysanız, o nesneyi bir süreliğine ordan uzaklaştırın ve onun dikkatini onun seveceği başka bir şeye çekmeye çalışın, mesela ce-e oynamak gibi.