Cuma , 10 Mart 2023
Bebek Gelişimi 10. Ay 2. Hafta

Bebek Gelişimi 10. Ay 2. Hafta

KIVRAK PARMAKLAR

Bebeğinizin parmakları gittigide dahada çevikleşiyor. Kıstırabilme becerisi sayesinde ( baş parmağı ve işaret parmağıyla nesneleri alabilmesine yarar ) küçük bir yiyeceği yada nesneyi  seçip alabilir ve bunu bileğini bir yüzeye dayamadan yapar. Artık bebeğiniz katı gıdalara geçtiğine göre yerden bol bol kırıntı toplayacaksınız demektir.

Küçük nesnelere hala merak duyar ve onları hala tadarak tanımaya çalışır. Bu nesneler yenmesinde sakınca olmayan ve boğazını tıkamayacak şeyler olduğunda sorun yok.

Bebeğiniz ağzına havuç yada üzüm tanesi gibi yutamayacağı bir şey aldığında ilk olarak başparmağınız onu çıkarmak için görevdedir. Ona elleriyle atıştırması için pişmiş sebze parçaları, peynir yada dilimlenmiş meyveler verebilirsiniz.

DAHA DA GEZGİN

Bu haftayla beraber bebeğiniz artık muhtemelen elleri ve dizleri üzerinde vücudu yere paralel olarak emekleyebiliyor olacaktır (bebeklerin çoğu daha önceden emeklemeye çalışır ama ancak şimdi tam olarak emekler. Bazı bebekler hiç emeklemeden doğrudan ayağa kalkarlar) Bebeğiniz emekleyerek merdivenlere bile çıkabilir.

Bu döneminde bebeğiniz rahatça oturabilir ve hatta eşyalara tutunarak yürüyebilir muhtemelen de desteksiz birkaç saniye ayakta durabilir. Ellerinden tutarsanız bir kaç adım atacak aynı zamanda da  ayakta iken bir oyuncağını tutup kaldırabilecektir.

Yürüme çalışmaları bebeğiniz kendi kendine yürüyünceye kadar size de bir egzersizdir! Eğer hala başlamadıysanız hazır olun. Çoğu bebek ilk adımlarını 9-12 ay arasında atar ve tam olarak yürümeye 14-15 ay civarında geçer.