Cuma , 10 Mart 2023
Bebek Gelişimi 10. Ay 4. Hafta

Bebek Gelişimi 10. Ay 4. Hafta

KENDİSİ OLMAYA BAŞLIYOR

Bebeğiniz kardeşleri arasında artık kendini ortaya koymaya başlıyor, onlar oynarken o da yanlarında oynuyor özellikle başka bebeklerin yanında oynamaktan zevk alıyor ama bunu beraberce oynamak şeklinde yapmıyor. Kendiliğinden gelişen bebek oyun arkadaşlığı sizin ufaklık için mükemmel bir sosyalleşme fırsatıdır. Unutmayın ki bebekler bu dönemlerinde  arkadaşlık kurmanın ne olduğunu anlamak için hala çok küçüktürler.

Bebeğinizin diğer bebeklerle oynamasının ona diğer insanlarla iletişime geçme alt yapısı oluşturduğunu asla unutmayın. Bu oyunlar esnasında bebeğiniz yeni oyun fikirleri de edinmektedir. Size bir faydası da diğer anne-babalarla fikir alışverişi yapabilecek olmanızdır.

SINIRLARI ÇİZMENİN ZAMANIDIR

Bebeğiniz artık basit komutları anlayabiliyor ancak sizin bu hayırlarınıza bilerek uymuyor ( komutunuzun etkili olması için daha vurgulu ve sık sık kullanın)

Bebeğiniz bugün söylediğiniz bir şeyi yarın hatırlamayabilir ancak ona belirli kurallar koymak ve bazı önemli uyarıları(doğru-yanlış,güvenli-tehlikeli gibi) öğretmek hemen olacak bir şey değildir, zaman alır.

İçinizdeki iyi yargıcı kendinize rehber edinin. Ona 2. çikolatayı vermeyerek cimrilik etmiyorsunuz, sağlığı için sınırlandırma getiriyorsunuz. Bir kedinin kuyruğunu çekerse elini uzaklaştırın, eğilip gözlerinin içine bakın ve ona ‘hayır bu kedinin canını yakar’ deyin ve sonra bebeğinizin elini alıp kediye nazikçe dokundurun.

İçindeki keşfetme arzusu, uyarılarınızı dinleme isteğinden daha güçlüdür bu yüzden ona öğretmek ve korumak size kalıyor. Onun bu meydan okuma gibi görünen davranışı aslında dünyanın nasıl çalıştığına dair merağından başka bir şey değil.