Pazar , 12 Mart 2023
Bebek Gelişimi 9. Ay 2. Hafta

Bebek Gelişimi 9. Ay 2. Hafta

ANIMSAMALAR

Bu haftadan itibaren bebeğiniz belli başlı şeyleri hatırlamaya başlıyor, oyuncakların evin neresinde oldukları gibi. Ayrıca bir haftadır gördüğü şeyleri tekrar etmeye başlayabilecektir.
Bu becerileri, henüz çoğu şeyi hatırlayamasa da onun hafızasını kullandığını göstermektedir. Bebeğinizin belli başlı olayları bellekte uzun dönem tutma yeteneği yaşına kadar gelişmeyecektir, 3 yaş dönemi onun dilini tam olarak kullandığı dönemidir.

OYNAMA VE ÖĞRENME

Bebeğiniz şuan nesneleri birbirinin üstüne koyup geri çıkarabilmektedir. Ona plastik bir kap ve bir kaç renkli lego vs. verin ve bu yeni becerisini seyredin(verdiğiniz nesnelerin onun yutamayacağı büyüklükte olmasına dikkat edin). Ayrıca hareketli oyuncaklardan, kapıların açılıp kapanması gibi durumlardan hoşlanır. Bebeğinizin yerde sürebileceği büyük plastik arabalar da onun için eğlenceli olacaktır.
Onun bir oyuncağını yanından aldığınızda bebeğiniz buna dikkate edecektir. O şuanda ihtiyacı olan yada istediği şeylerin farkına varmaya başlamaktadır. Ondan bir şey alacağınız zaman ona farklı yeni bir şey verirseniz işiniz daha da kolaylaşır.
Bu dönemindeki bebeklerin yarısı ver-al oynamaya bayılır. Onun oyun arkadaşı olabilirsiniz. Ona topu yuvarlayın ve size geri atıp atmadığını izleyin. Ona parçaları çıkabilen bir oyuncak da verebilir ve bazı kısımları size geri verip vermeyeceğini izleyebilirsiniz. Şuan da ayrıca yiyeceğini sizinle paylaşmak isteyebilir. Onun ellerinin bu nadide hediyesini kabul edin.