Pazar , 12 Mart 2023
Bebek Gelişimi 9. Ay 3. Hafta

Bebek Gelişimi 9. Ay 3. Hafta

DİLİ KAVRAYIŞ

Bebeğinizin doğduğu günden bugüne kadar duyduğu yüzlerce sözcük etkisini göstermeye başlıyor. Ancak onları anlamlarıyla kullanabilmesi hala çok uzakdır. Bebeğinizin çıkardığı sesler artık daha anlamlı seslere dönüşüyor ve hatta gerçek kelime veya cümle olmaya başlıyor. Bebeğiniz bu sesleri çıkarırken size gerçekten bir şey söylediğini düşünmektedir bu yüzden ona cevap verin ve konuşun.
Bebeğiniz hala sizin, kelimelerinizden çok tonlamanız ve ifadenizden anlam çıkarmakdır. Bu yüzden ona belli başlı ifadeleri olan cümleler kurabilirsiniz mesela memnun olduğunuzu belli etmek için ona ‘’ oyuncağını bunun içine koyduğun için aferin’’ diyebilirsiniz. Ona yemek hazırlarken, araba sürerken yada giyinirken konuşabilirsiniz.

SADECE HAYIR DEYİN

Bebeğiniz hayır sözcüğünü anlamaya başlıyor ancak bu durum buna uyacağı anlamına gelmiyor. Örneğin ona dokunmamasını söylediğiniz bir şeye hala dokunmaya çalışabilir. Formül, hayır sözcüğünü yerinde ve idareli kullanmak ve ona bunu söyledikten sonra onu istemediğiniz bölgeden uzaklaştırmaktırıp başka yeni bir uğraş vermenizdir.