Cumartesi , 11 Mart 2023
Bebek Gelişimi 9. Ay 1. Hafta

Bebek Gelişimi 9. Ay 1. Hafta

AYRILIKLA BAŞETME

Şu andan itibaren önünüzdeki birkaç ay için bebeğiniz sizden ayrılma endişesi yaşayacaktır. Size tüm yaşamıyla bağlı bebeğiniz için bu gayet normal olmakla birlikte bu durum bebeğinizi bir bakıcıya yada büyükanneye bırakırken size zorluk yaşatabilir. Bu gibi anlarda bebeğinizi bırakacağınız kişiye bebeğinize yavaş yavaş yaklaşmasını ve ilk olarak bebeğinizin ona yönlenmesini beklemesini söyleyin.

Bebeğiniz parmağını emiyor yada bir emzik kullanıyorsa bu anlarda onu kullanabilir. Birşeyi emmek bebeğinizin 1 numaralı kendi kendini rahatlatma metodudur.

SEYAHAT İPUÇLARI

Bebeğinizin bu dönemde sizden ayrılma endişesi yaşaması sizin ondan uzak  bir yere gitmenizi zorlaştıracaktır. Ama bu dönemde onunla seyahat etmeniz de zordur. Çevresinin farkına varmaya, bazı yüzleri tanımaya ve tahmin etmeyi sevmeye başlıyor. Bu yüzden onun alıştığı çevreden çıkıp tahmin etmediği yerlere gitmesi onun rahatı ve güvende olma hissini rahatsız edecektir. Bu durum özellikle yeni bir yere ziyarete gittiğinizde ve etrafta bir sürü tanımadığı kişiler olduğunda olacaktır.

Bu döneminde henüz seyahat etmenin ne olduğu anlayamaz ancak yeni ve yabancı bir ortamda olduğunu anlar. Bu yüzden bu gibi durumlarda onun bir mızmızlanmasını anlamalı ve yanınızda onun dikkatini dağıtacak resimli kitaplar, sesli oyuncaklar yada eğer  varsa onun hoşlandığı oyuncağı bulundurun. Onu bir süre kalabalıktan uzakta rahatlaması için tutun.

Emzik kullanıyorsa tam bu anda  işe yaracaktır. En çok lazım olduklarında bulunmazlar ya.