Cumartesi , 11 Mart 2023
Bebek Gelişimi 8. Ay 4. Hafta

Bebek Gelişimi 8. Ay 4. Hafta

YÜRÜDÜ YÜRÜYECEK

Bebeğiniz yürümeye her geçen gün biraz daha yaklaşıyor. Belki şuanda emekliyor, tutunarak yürüyor yada eşyalara tutunup yükseliyor. Bu dönemde bir bebek bir iki adım atabilir (Hatta  çok az bebek bu dönemde yürüyebilmekte ve bazıları da 2 yaşına kadar düzgün bir şekilde yürüyememektedir. Bebeklerin tamamladıkları evrelerin süresel olarak oldukça geniş bir yelpazesi vardır)

Yatağındayken ayağa kalkmaya çalışıp yatağa sıkışabilir, böyle bir durumda sakince ona nasıl geri çıkacağını gösterin.
Bebeğiniz dizlerini bükmeyi ve ayakta durduktan sonra oturmayı öğrenmeye başlıyor. Bu onun için sizin sandığınızdan daha zordur.

Bebeğinize onun bu yürüme denemelerinde yardımcı olabilirsiniz. Önünde oturun yada diz çökün ve ellerinden tutup size doğru yürütün. Sonraları onu yüreklendirmek için ona sadece dokunarak tutun. Yürümeye çalışan bebekler için elleriyle ittirip yürütebileceği arabalar mevcut, bu ona hem dayanak, hemde gezebilme şansı verir. Bebeğiniz böyle bir araçtan hoşlanabilir, geniş ve sağlam olanlarına bakın.

Şimdi evinizi bebek güvenlikli bir eve dönüştürme zamanı. İlk olarak dolap kapılarını onun açamayacağı şekilde kapatmakla başlayabilirsiniz. Bebekler dosdoğru böyle yerleri keşfederler. Tüm temizlik ve zehirli olabilecek maddeleri üst dolaplara kaldırın, aynı zamanda karyolası en alçak yükseklik seviyesinde olmalıdır.

AYAKKABI MI ? HENÜZ DEĞİL

Bebeğinizin ayağa kalkması ve tutunarak yürümeye başlamasıyla ayakkabı giyme vaktinin gelip gelmediğini merak edebilirsiniz. Çoğu pediatrist ve gelişim uzmanı, bebeğiniz düzenli bir şekilde dışarıda yürümeye başlayıncaya kadar ayakkabıyı önermiyor.

Bebeğinizin çarpık bacak yürümesi yada ayak tabanının hala düz görünmesi gayet normal. Bebeğinizin ayakkabısız yürümesi, onun ayak bileğinin ve bacak kaslarının güçlenmesi için gereklidir. Ayrıca üzerinde yürüdüğü zemini hissetmesi, dengeli yürümesine yardım eder.