Cumartesi , 11 Mart 2023
Bebek Gelişimi 8. Ay 3. Hafta

Bebek Gelişimi 8. Ay 3. Hafta

SENİ NET OLARAK GÖRÜYORUM !

Bebeğinizin görüşü (önceleri yarı yarıya azdı) neredeyse bir yetişkininki kadar netleşti. En iyi yakını görüyorsa da, uzun mesafeyi de nesneleri ve insanları tanıyabilecek kadar iyi görür. Odanın bir köşesindeki oyuncağı görüp ona emekler. Göz rengi de artık son halini almış bulunmaktadır. Şimdiden sonra ancak çok az bir farklılık gösterebilir.

ELLERİMİ KULLANIYORUM

Bebeğiniz yere düşüreceği nesneler bulmaya ve onları işaret etmeye başladı. Bir yiyeceği rahatça tutup onu avucunda sıkabilir ve elini açıp onu düşürebilir hatta atabilir. Aynı zamanda nesneleri kıstırmaya da başlayabilir, bu onun baş parmağı ve işaret parmağıyla nesneyi tutmasını sağlar.

Bebeğiniz nesneleri sarsmaya ve parmaklarını küçük boşluklara sokmaya başladı, evdeki elektrik girişlerini kapamanın tam zamanı.

BEBEĞİNİZİ RAHATLATIRKEN

Bebeğiniz bazı anlayamadığı şeylerden korkacaktır hatta bazen bu onun daha önce bilip korkmadığı bir şey bile olabilir(kapı zili, mutfaktaki bir kettle sesi ) Bu gibi bir durumda bir ebeveyn olarak yapacağınız en önemli şey onu rahatlatmak, her şeyin yolunda olduğunu bildirmektir. Ona onun yanında olduğunuzu söyleyin ve ona sarılın. Bu onun ihtiyaç duyduğu güveni sağlayacaktır.