Pazar , 12 Mart 2023
Bebek Gelişimi 8. Ay 2. Hafta

Bebek Gelişimi 8. Ay 2. Hafta

NESNELER KEŞFEDİLİYOR

Bebeğiniz artık nesneleri onları elinde sallayarak, vurarak ve yere düşürerek ve atarak keşfediyor ve son olarak onları ağzına almadan önce önce test ediyor. Sizin kullandığınız her şey ilgisini çekecektir bu yüzden içinde çekip vurabileceği, döndürebileceği, sallayabileceği, bastırabileceği, atabileceği ve açabileceği oyuncaklar olan aktivite setleri onun ilgisini çekecektir.

Bebeğiniz aynı zamanda cep telefonu gibi içinde değişik fonksiyonlar olan nesnelere ilgi duyacaktır. Eğer telefonu havada tutamıyorsa siz onun için tutun ve bir konuşma canlandırın. Bir kaç ay sonra nesneleri onların kullanım amaçlarına uygun olarak kullanıyormuş gibi yapacaktır. Saçını taramaya çalışacak, bardaktan içmeye çalışacak yada oyuncak telefonuyla konuşmaya çalışacaktır.

Ona bir nesneyi söylediğiniz zaman onun o nesneyi işaret etmeye çalıştığını göreceksiniz, özellikle bu onun çok iyi bildiği(gözleri,burnu,ağzı) yada sevdiği (köpeği,ördeği vs.)bir şeyse.

Yine bu dönemde bebekler nesnelerin yere düşüp tekrar alınmasını izlemekten hoşlanır( tabiki siz alacaksınız) Sizi deli etmek niyetiyle değil sadece aynı şeyin devamlı olduğunu görmek onun hoşuna gider.