Pazar , 12 Mart 2023
Bebek Gelişimi 8. Ay 1. Hafta

Bebek Gelişimi 8. Ay 1. Hafta

EMEKLEME

Bebeğiniz şu sıralar kendini itme, emekleme yada oturduğu yerde bir eli arkada bir ayağı önde kendisini götürmeye çalışıyor olabilir. Kendini itme onun kendi kendine ilk dolaşmaya başlama yöntemidir.

Genellikle ilk öğrendiği, elleriyle kendini çektikten sonra elleri ve dizleri üzerinde durmaktır. Sonraları nasıl ileri ve geri gideceğini anlamaya çalışır(sürünerek ilerlemek de bir bacağını itmede ve karşı kolunu kendini çekmede kullanıldığı bir emekleme çeşididir)tüm bu emekleme şekilleri yürümede ihtiyaç duyacağı kasları güçlendirmektedir. Bebeğiniz hangi metodu kullanırsa kullansın onun etrafını dolaşabilmede bulduğu çözüm yolu gerçekten görülmeye değerdir.

AYAĞA KALKIŞ

Bebeğiniz belki bir mobilyaya tutunup kendini yukarı çekerek ayağa kalkabilmektedir. Aslında bebeğinizi koltuğa dayandırarak ayağa kaldırsanız her ne kadar can havliyle yapsada kendini ayakta tutabilir .

Bazı aileler bu dönemde bebeği yürüteçe koyarlar ama bu pek iyi bir fikir değil. Yürüteçler güvenli değillerdir. Bebeğiniz yürüteci ulaşamadığı bazı nesnelere ulaşabilmek için basamak gibi kullanabilir. Dahası bebeğiniz yerdeyken keşfedebileceği bir çok aktiviteden mahrum kalır. Bunlar onun yürümesini sağlayacak emekleme, kendini kaldırma ve etrafa tutunarak yürümedir.

ÖNCE GÜVENLİK

Bebeğinizin bu yeni mobil hayatı onun sık sık etrafına çarpacağı ve düşeceği anlamına da geliyor. Bunlar çocuk olmanın bir zorunluluğu, her ne kadar sizin kalbinizi hoplatsa da bebeğinizin etrafını keşfetmesini ve sınırlarını fark etmesini seyretmek gayet hoş olur.

Bebeğinizi koruma içgüdünüzü bastırmanız, onun büyümesi ve öğrenmesi için önemlidir. Yinede onun güvenliği için evde tüm güvenlik tedbirlerini alın. Bunun en iyi yolu, onun seviyesine alçalıp olası tehlikeleri  görmektir. Kırılabilecek nesneleri onun üzerine düşebileceği ihtimaline karşılık güvenli bir yere alın, düşebilecek eşyaları onun dolaşacağı yerlerden kaldırın.

İşte şimdi evde bazı küçük değişiklikler yapma zamanı. Kontrolsüz kabloları uzaklaştırmak,  kenarları sivri sehpaların kenarlarına kenarlıklar geçirmek, klozetlere kilit takmak, saksılı çiçekleri yukarıda bir yere kaldırmak, temizlik maddelerini ve ilaçları uzak tutmak, elektrik çıkışlarını kapatmak bunlardan belli başları.