Cuma , 10 Mart 2023
Bebek Gelişimi 7. Ay 4. Hafta

Bebek Gelişimi 7. Ay 4. Hafta

DUYGULAR ARTMAYA BAŞLADI

Artık bebeğinizin duyguları iyice gözle görülür olmaya başladı. Aileden birine bir öpücük verebilir hatta eğer alkışlanırsa bunu tekrar edebilir.

Önümüzdeki birkaç ay sonra, karşısındakinin ruh halini değerlendirme ve tekrarlama hatta karşısına empati kurma kıvılcımları gösterebilir. Dahası, eğer birinin ağladığını duyarsa o da ağlayabilir. Bebeğiniz kendi duygularını öğrenmeye başladığı kadar sizinkilerden de veriler topluyor. Aylar aylar sonra bebeğiniz, sizin diğer insanlara davrandığınızın aynı gibi davranacak.

UYKU VAKTİ AYRILMALARI

Eğer bebeğiniz ayrı bir odada kalıyor ve uyku zamanı sizden ayrılmak istemiyorsa, onunla kucaklaşmaya daha fazla zaman ayırın, ona daha fazla kitap okuyun, beraber uzanın ve sevdiği müziği onu yatağına bırakmadan önce çalın. Bebeğinizin uyumadan bu gibi alışkanlıklarının olması onun uykuya güvenli bir şekilde geçmesine olanak sağlar.

Bebeğiniz her gece yatmadan önce aynı şeylerin düzenli olarak yapılmasını ve bunu tahmin etmeyi sever hatta daha rahatlamış bir şekilde kolayca uyur. Onu rahatlatacak düzeni siz kendiniz seçin ve beraberce uygulayın.

Ona uygulamaya çalıştığınız uyku düzeni banyoda yada oturma odasında başlayıp onun odasında son bulabilir. Bebeğinize odasının sevilecek bir yer olduğunu, onu uyuması için uzaklaştırdığınız bir yer olmadığını öğretmeniz önemlidir.

Eğer bebeğiniz onu yatağına bıraktıktan sonra siz odadan çıkarken üzülüyorsa, birkaç dakika sonra ona bakmak için döneceğinizi söyleyin, hep olduğu gibi döndüğünüzde uyumuş olduğunu göreceksiniz.

Evinizden başka bir yerde olsanız bile onun bu uyku vakti yapılacaklar alışkanlığını takip etmeye özen gösteriniz. Onun bu yabancı olduğu yerde uykuya dalışını kolaylaştıracaktır.