Cuma , 10 Mart 2023
Bebek Gelişimi 2.ay 1.hafta

Bebek Gelişimi 2.ay 1.hafta

Bebek Gelişimi 35. hafta

KARIŞIK ŞEKİLLERE DOĞRU GİDİYORUZ

Bu haftada bebeğiniz artık ilk başlardaki gibi sadece parlak ve iki renkli objelerle ilgilenmeyip artık daha karmaşık renkli desenler, şekiller ve nesnelere dikkatini verecektir. Bebeğinize değişik şekilli ve renkli nesneler gösterin ve ona dokunmasını sağlayın.  Plastik mutfak gereçleri,  yumuşak toplar yada peluş hayvancıklar birer seçenek olabilir.

SENİ DUYUYORUM ANNE !

Bebeğiniz gitgide daha iyi bir dinleyici oluyor. Artık benzer sesleri diğerlerinden ayırt edebiliyor. Ayrıca size,  çevredeki seslerle akort halinde uyumlu olduğunu gösterebilir. Gelen bir gürültünün yönünü onun görmek için bakmasından öğrenebilirsiniz.

Onunla tek taraflı olarak yaptığınız sohbetler ( size hala cevap veremiyor ) onun duyularını geliştirecektir. Siz konuşurken ağzınızı bile izleyip,  onun nasıl çalıştığını merak edebilir.
Not: Eğer bebeğinizin işitsel bir problemi olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden en yakındaki doktorunuza danışın. Duyumu önceden test edilmiş bile olsa,  yeni bir problem oluşmuş olabilir.

BİR YARDIM ELİ

İlk günlerdeki  belirsizlikler artık yerini daha tahmin edilebilir bir düzene bırakıyor. Eğer bebeğinize,  eşinizle yada bir yakınınızla beraber bakıyorsanız,  arada dönüşüm yaparak işleri yaparbilirsiniz. Bebeğin banyosunu, üstünü değiştirmeyi ve diğer ihtiyaçlarını partnerinizin de bilmesi size fayda sağlayacaktır.

Eğer bebeğinizi yalnız büyütüyorsanız,  yardım alacak bir kişi daha bulmanızda fayda var. Bu bir büyükanne yada  başka bir akraba olabilir. Bu durum bebeğinize onu sene başka biriyle daha vakit geçirme şansı verecek,  size de tek başına kalkıştığınız bu zor görevde biraz soluk aldıracaktır.