Cuma , 10 Mart 2023
Bebek Gelişimi 6. Ay 2. Hafta

Bebek Gelişimi 6. Ay 2. Hafta

BEBEK İŞARET DİLİ

Bebeğinizi işaret diliyle tanıştırmak istiyorsanız,şimdi tam zamanı.Dili anlaması ve hareket kabiliyeti konuşma kabiliyetinden daha hızlı gelişiyor.Çoğu bebek daha ‘’hoşçakal’’ diyemeden  9. Ay civarında el sallamayı ve ‘’şuna bak’’ diyemeden 1 yaş civarında bir şeyi işaret etmeyi keşfediyor .

Bebeğinizin kendisini ifade etmesi için ona imkanlar sağlamanız,onu umutlandıracaktır.Bebek işaret dili onun ağlama ve huysuzlanmalarına son verecek olmasa da bu dili ona öğretmenin çok faydalı sonuçları olacaktır.

Örnek olarak ona kitabı anlatmak için, iki elinizi birlikte ona doğru kitap gibi açın,ona açlığı anlatmak için,parmaklarınızı dudaklarınıza götürün,zamanla bebeğiniz daha karmaşık ifadeleri basit bir hareketle anlatabilecektir.Mesela,meyve suyumu bitirdim demek için bir elini omuza doğru kaldırması yeterli olacaktır.

Bebeğinizin bu işaret dilini öğrenmesi onun konuşulan dili öğrenmesini geciktireceğinden asla endişelenmeyin aksine onun dil yeteneğini geliştirmesine yardım edecektir.

SAĞLAK MI SOLAK MI ?

Bebeğiniz bazı zamanlar sürekli bir taraftaki elini kullanır ve ardından da diğer tarafını uzun bir müddet kullanır.Bebeklerin 2 yada 3 yaş oluncaya kadar sağlak mı solak mı oldukları anlaşılamaz.

Bebeğinizi bir tarafını kullanmaya asla zorlamayın(zaten doğumdan önce bu belli oldu)Onu sağlakken sola,yada solakken sağ elini kullanmaya zorlamak onda el-göz koordinasyonsuzluğu ,el becerisinde gerilik ve yamuk yazı yazma gibi sorunlara yol açabilir.

ONUNLA OYNAYIN

Bebeğiniz , karşılıklı oynanan ve sesler,konuşmalar olan oyunları çok sevecektir.Bazen oyunu onun yönetmesine izin verin ve çıkardığı seslere siz surat ifadeleri yapın.Sıra size geldiğindeyse onun size sesler çıkarmaya , oynadığınız hayvan seslerini çıkarmaya başladığını görecek ve çok eğleneceksiniz. Bu tip oyunların diğer bir yanı da heryerde oynayabilmenizdir.

Bebeğiniz banyoda suyun sıçrayışının çıkardığı sesleri yada yere bir şeyin vurulmasıyla çıkan seslerden çok hoşlanacaktır.Bu eğlenceyi onunla tanıştırmaya ne dersiniz.Bazen bunun gürültülü bir oyun olduğunu da kabul edelim.