Pazar , 12 Mart 2023
Bebek Gelişimi 6. Ay 1. Hafta

Bebek Gelişimi 6. Ay 1. Hafta

YUVARLANIYOOOOOOR

Bebeğinizin boyun ve kol kaslarının gelişmesi, onun kendisini bir yönden diğerine yuvarlayabilmesine artık imkan verecektir.Bu evre size şaşırtıcı ve komik gelebilir.Bebeğinizin yuvarlanabilmesi,yerdeki ilerleme evresinin bir süre sürecek ilk basamağını oluşturacaktır yada o bu evreyi hiç geçirmeden,doğrudan oturmaya,kendini itmeye ve emekleyeme geçebilir.Bebeğiniz yeni beceriler kazanmaya devam ettiği ve etrafını keşfetmeye ilgili olduğu sürece bu evrelerin sırasıyla gerçekleşmemesini dert etmeyin.

Bebeğinizin yuvarlanabiliyor olması onun için çok eğlenceli olduğu kadar sizin için sinir harbi olabilir.Bezini değiştirirken daima bir eliniz onu tutmalı ve onu asla bir yatağın yada korunmasız bir yüzeyde tek başına bırakmayın.

SOSYAL KELEBEK

Bu dönemde,bebeğiniz artık diğer insanlardan ilgi gördüğü kadar o da diğerlerine ilgi göstermeye başlar.Hala yabancı insan endişesi taşısa da arada bir bu olumlu yönde değişebilir.Ona gayet sevecen ve arkadaşça yaklaşan birinden hoşlanabilir ve bu kişi onun sevdiği biri haline gelebilir.Ama merak etmeyin,onu hala en çok ihtiyaç duyduğu ve ilgi beklediği kişi sizsiniz.

Bebeğiniz artık sizin onun hangi davranışından hoşlanıp hoşlanmadığınızı da öğreniyor ( bu süreç yıllarca sürecek tabi ) ve bazen sırf sizin ilginizi çekmek için davranışta bulunacaktır.Şuan yaptığı her şey sevginizi kazanmak içindir ama büyüdükçe , sizi sinirlendirecek yaramazlıklar da yapmaya başlayacaktır,bunlarla başa çıkmanı ve bebeğinizi doğru harekete yönlendirmenin en iyi yolu, onun olumlu davranışlarını takdir etmenizdir.Bu onu yanlıştan doğruya yönlendirecektir.

Bir şey daha netleşiyor ki, bebeğiniz ilgi çekmek için artık sadece ağlamıyor.Şekilden şekle giriyor,değişik sesler çıkarıyor yada ağzını tükürüklendirerek değişik hareketler yapıyor.Önümüzdeki üç ay içinde bebeğiniz duygularını ifade etmek için kendine özgü bir yol geliştirecektir.Böylece , ne düşündüğünü, neye ihtiyaç duyduğu yada ne istediğini daha net anlatacaktır.

BAŞARI İÇİN DOĞRU GİYSİ

Bebeğiniz artık daha da aktif bu yüzden ona içinde rahatça hareket edebileceği giysiler giydirin.Etrafta dolaşırken onu rahatsız etmeyecek yumuşak giysiler olmalı.Sıkmayan,vücudunun şekline uygun ve hava alabilen giysiler sizin enerjik ufaklığa rahat rahat debelenme kolaylığı verecektir.

Sert ve kaşındırabilecek giysilerden uzak durun,uzun iplikler,düğmeler,kurdelalar bebeğiniz için birer boğulma tehlikesi yaratabilir.Onlar dışında bebeğiz uyurken,emeklerken.oynarken ve diğer aktivitelerde rahat hareket edebileceği her şeyi giydirebilirsiniz.

BAKALIM BEZDE NELER VAR

Katı gıdalara geçmeye başlamanızla,bebeğinizin kakasının rengi ve kokusu değiştiyse şaşırmayın.Bu gayet normal.Eğer dışkısı çok sert görünüyorsa,verdiğiniz yiyeceği değiştirin(pirinç ,muz ve elma ona kabızlık yapabilir,arpalı,yulaflı yiyeceklere ve başka meyve sebzelere geçebilirsiniz.